Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Will Penny

Will Penny


western, USA, 1968, 108 min.
reżyseria: Tom Gries
obsada: Charlton Heston, Donald Pleasence, Joan Hackett
Premiera w Ale kino+: 22.08.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 544 miejsce w rankingu
Will Penny
1
2

To najlepszy film kowbojski od czasów "Huda" - pisał Roger Ebert. Charlton Heston dodawał, że Will Penny to jego ulubiona rola, a reżyser Tom Gries udowodnił, że życie codzienne kowbojów może być bardziej interesujące niż pojedynki rewolwerowców.

Willy Penny (Charlton Heston) jest starzejącym się, niepiśmiennym poganiaczem bydła. Jest też uczciwym i doświadczonym kowbojem. Gdy jesienią kończy się spęd bydła, rusza szukać innej pracy. W czasie podróży, w akcie samoobrony zabija syna wędrownego pastora Quinta (Donald Pleasance), a niebezpieczny duchowny poprzysięga mu zemstę. W prowizorycznej karczmie spotyka piękną Catherine Allen (Joan Hackett) i jej syna HG (Jon Gries), którzy wraz z przewodnikiem, opłaconym przez męża pani Allen, zmierzają do Kalifornii zanim nadejdzie zima.

Pierwowzorem scenariusza filmu był odcinek serialu Sama Peckinpaha z 1960 "The Westerner" pod tytułem "Line Camp". Po prawie dekadzie TOM GRIES postanowił rozwinąć temat kowboja samotnika. Tak postał scenariusz pełnometrażowego filmu "Will Penny". Reżyser był z pomysłem związany tak silnie, że w negocjacjach z wytwórnią Paramount Pictures zaznaczył, iż albo sam zajmie się reżyserią, albo odstąpi od sprzedaży praw. Producent przyjął warunek i w efekcie powstało dzieło zupełnie niezwykłe. "Will Penny" ukazuje twarde życie ludzi Dzikiego Zachodu bez upiększeń i mitologizowania. Bohaterowie nie przerzucają się dowcipami, choć humoru nie brakuje, ale film wciąga i olśniewa swoją chropowatością. Reżyser poważnie potraktował też kwestię scenografii; broń, którą posługują się aktorzy to nie repliki, a wypożyczone oryginały.

Do sukcesu filmu w znacznej części przyczyniła się obsada. Rola powściągliwej i pięknej pani Allen była jedną z pierwszych kinowych ról Joan Hackett, która zagrała później w kilku jeszcze westernach m.in. w "Popierajcie swego szeryfa". Aktorka w 1982 r. otrzymała nominację do Oscara za "Tylko gdy się śmieję" Glenna Jordana. Zmarła na raka, w wieku zaledwie 49 lat. Mocnym akcentem jest brytyjski aktor, Donald Pleasence w roli szalonego pastora Quinta. Pleasence był aktorem niezwykle aktywnym, przez 40 lat kariery pojawił się w ponad 200 filmach. Małego HG przekonująco gra syn reżysera, Jon Gries. Filmu nie byłoby jednak bez Charltona Hestona, laureata Oscara za charyzmatyczną rolę tytułowego "Ben Hura" w filmie Williama Wylera. Heston jest równie fantastyczny jako Will Penny - twardy, ale nieśmiały, niepiśmienny kowboj, który powoli zdaje sobie sprawę, że nieuchronnie nadchodzi samotna starość. Aktor w swojej autobiografii przyznawał, że "Will Penny" to jego ulubiony rola.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...