Ale kino+
alekino+
Film. Wizerunki pośladków

Wizerunki pośladków

La Face cachée des fesses
dokument socjologiczny, Francja, 2009, 56 min.
reżyseria: Allan Rotschild, Caroline Pochon

Premiera w Ale kino+: 13.09.2013 r.
343
Wizerunki pośladków
1
2

Pośladki - obiekt pożądania fascynujący ludzi różnych epok i kultur. Co jest takiego intrygującego w "miejscu, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę", że na przestrzeni wieków wzniecało ono dysputy o estetyce, a nawet polityczne debaty? Odpowiedzi udziela ten oto film.

"Francuskie słowo oznaczające pośladki - fesses - pochodzi od łacińskiego fissa, które podkreśla rozszczepienie. (...) Ogólnie rzecz ujmując etymologia tego słowa nie należy do pozytywnych" - przekonuje profesor Philippe Comar, francuski językoznawca. Przez wieki okolicę pośladkową istotnie uważano za nieczystą część ludzkiego ciała. W dużej mierze także dlatego, iż jest ona jedną z ważnych stref erogennych i jako taka kojarzy się z niepohamowaną zmysłowością. Dlaczego popularna pupa tak podsyca wyobraźnię?

Pytanie to nie dawało spokoju także dwojgu filmowcom - pasjonatom sztuki, CAROLINE POCHON i ALLANOWI ROTHSCHILDOWI. Postanowili oni wreszcie nakręcić dokument dedykowany w całości pośladkom. Ze swoją kamerą odwiedzili Muzeum w Luwrze, zatłoczone wielkomiejskie ulice i warsztaty designerów. Poddawali analizie arcydzieła kina oraz banalne telewizyjne reklamy. Nie unikali także czerpania wprost ze skarbnic wiedzy historii sztuki, psychologii, socjologii i semiologii. Dzięki wszystkim tym wysiłkom parze reżyserów udało się w przystępny, lekki i subtelny sposób opowiedzieć o bliskim każdemu, odwiecznym obiekcie pożądania. Wykorzystując fragmenty wywiadów z ekspertami, wideoklipy i reprodukcje dzieł sztuki, dokument "Wizerunki pośladków" nie tylko wyjawia tajemnice popularności "zadków" i "tyłeczków", ale również uzmysławia wiele prawd o naszym społeczeństwie, tabu, jakie w nim obowiązują oraz żądzach, jakie nim władają.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...