Ale kino+
alekino+
Film. Władcy świata

Władcy świata

The Special Relationship
dramat, W. Bryt./USA 2010, 89 min.
reżyseria: Richard Loncraine
obsada: Adam Godley, Dennis Quaid, Helen McCrory, Hope Davis, Michael Sheen
Premiera w Ale kino+: 20.06.2019 r.
343
Władcy świata

Oparty na faktach dramat telewizyjny produkcji HBO i BBC, odsłaniający kulisy relacji między byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem a eksprezydentem USA Billem Clintonem.

Rok 1993. Tony Blair (Michael Sheen), ambitny labourzysta, pomimo młodego wieku jest już jednym z głównych polityków Partii Pracy. W czasie roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych z fascynacją obserwuje amerykańskiego prezydenta Billa Clintona (Dennis Quaid). Ich znajomość trwa przez cały okres urzędowania Clintona w Białym Domu i zacieśnia się, gdy Tony Blair zostaje mianowany premierem. Przyjaźń między politykami nigdy nie jest prosta - czy możliwa jest wzajemna lojalność dwóch przywódców światowych mocarstw?

Wyprodukowany przez HBO i BBC dramat jest trzecim z kolei filmem, po "The Deal" i "Królowej" (oba w reżyserii Stephena Frearsa), opartym na scenariuszu dwukrotnie nominowanego do Oscara Petera Morgana (także: "Frost"/"Nixon", "Ostatni król Szkocji") poświęconym politycznej karierze Tony'ego Blaira. Fabuła śledzi losy byłego premiera na przestrzeni kilku lat - od objęcia przez niego przywództwa w Partii Pracy w 1994 roku przez negocjacje pokojowe w Irlandii Północnej i konflikt w Kosowie po koniec prezydentury Clintona w 2001 roku. Za kamerą stanął RICHARD LONCRAINE - uznany i wszechstronny reżyser, twórca m.in. nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem adaptacji dramatu Szekspira "Ryszard III", komedii romantycznej "Wimbledon", thrillera "Firewall" czy nominowanego do Złotego Niedźwiedzia filmu "Zawsze tylko ty". Dla telewizji Loncraine zrealizował popularny obraz "Mój dom w Umbrii", a także nominowany do Emmy dramat historyczny "Wzbierająca burza". W 2002 roku zdobył tę nagrodę za reżyserię odcinków serialu HBO "Kompania braci". Jako Tony Blair wystąpił, kreujący tę rolę w całej trylogii, nominowany do BAFTY Michael Sheen (także: "Królestwo niebieskie", "Frost"/"Nixon", "Przeklęta liga"). Billa Clintona zagrał Dennis Quaid ("Daleko od nieba" - nominacja do Złotego Globu, "Pojutrze", "8 części prawdy"), który, aby upodobnić się do swojego bohatera, przytył aż 16 kilogramów. Zarówno on, jak i odtwarzająca postać Hillary Clinton Hope Davis ("Schmidt", "Amerykański splendor", "Prognoza na życie") zostali wyróżnieni za swoje kreacje nominacjami do Złotych Globów. Obraz zdobył ponadto pięć nominacji do nagród Emmy, w tym za scenariusz, role główne (Sheen, Quaid i Davis) i dla najlepszego filmu telewizyjnego. Za zdjęcia odpowiedzialny był nominowany do Oscara Barry Ackroyd ("The Hurt Locker. W pułapce wojny", także: "Wiatr buszujący w jęczmieniu", "Lot 93"). Twórcą muzyki jest czterokrotny zdobywca nominacji do tej nagrody, Alexandre Desplat ("Królowa", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Jak zostać królem").
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...