Ale kino+
alekino+
Film. WOJNA ŚWIATÓW - NASTĘPNE STULECIE

WOJNA ŚWIATÓW - NASTĘPNE STULECIE


film fantastyczny, Polska, 1981, 92 min.
reżyseria: Piotr Szulkin
obsada: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Roman Wilhelmi, Wiesław Drzewicz
Premiera w Ale kino+: 3.07.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu

Dedykowana Orsonowi Wellesowi wizja wizyty Marsjan na Ziemi. Kontrowersyjny filmowy indywidualista Piotr Szulkin pod kostiumem science-fiction pokazuje sytuację mentalnego zniewolenia i medialnej manipulacji.

Jest 28 grudnia 2000 roku. Na Ziemi od dwunastu dni przebywają goście z Marsa. Ich pobyt relacjonuje m.in. Iron Idem (Roman Wilhelmi) w swoim niezależnym dzienniku stacji SBB. Nawet on jednak zostaje zmuszony do odczytania nieprawdziwych informacji o przyjacielskim nastawieniu Marsjan. W komunikacie ma zachęcić ludzi do współpracy z kosmitami i dobrowolnego oddawania krwi, której potrzebują. Po tym incydencie Iron żąda wyjaśnień, ale zostaje zlekceważony. Rankiem w jego mieszkaniu pojawiają się napastnicy. Plądrują apartament, kolczykują dziennikarza "dowodem przyjaźni", a jego żonę (Krystyna Janda) uprowadzają. Iron próbuje na własną rękę wyjaśnić sprawę. Spotyka Starego (Wiesław Drzewicz), który w burzliwej rozmowie oskarża telewizję o całe zło. Iron ugina się przed szefem stacji i znów podaje nieprawdziwy komunikat. Niepokój koi dopiero podczas spotkania z prostytutką Geą (Krystyna Janda), zadziwiająco podobną do jego żony. Mimo dokumentów zapewniających bezpieczeństwo Iron zostaje wkrótce umieszczony w noclegowni, gdzie znów spotyka Starego. Tym razem namawia go do wysadzenia stacji SBB. W noclegowni Iron dowiaduje się o zmianie programu i wielkim show telewizyjnym, które mu uświetnić pożegnanie Marsjan. Niedługo później odkrywa też przerażającą prawdę. Ceną za wstęp na show jest obowiązkowa dawka krwi. Ci, którzy się sprzeciwiają, są mordowani poprzez spuszczenie całej krwi. Przerażony Iron próbuje odszukać Geę, ale w mieszkaniu znajduje tylko zmasakrowane ciało pozbawione krwi. Rozpoczyna się wielkie pożegnalne show, a wraz z nim globalna masakra.

Scenariusz "Wojny światów - następnego stulecia" PIOTR SZULKIN, wówczas uważany już za jednego z najciekawszych młodych reżyserów, oparł na powieści Herberta George'a Wellsa, a film dedykował autorowi i swojemu mistrzowi, Orsonowi Wellesowi. Na film spadł deszcz nagród, m.in. nagroda główna na festiwalu Fantasporto, pięć nagród na festiwalu filmów fantastycznych w Madrycie (m.in. dla Romana Wilhelmiego i Szulkina za scenariusz i reżyserię) oraz nagroda Seacon Brighton od Europejskiego Kongresu Stowarzyszeń Fantastyki Naukowej "Eurocon". Potwierdziło to tylko entuzjastyczne recenzje polskich krytyków, którzy po "Golemie" (1979), debiucie Szulkina, w którym autor przedstawił przejmującą wizję życia w odhumanizowanym świecie, z niecierpliwością oczekiwali jego kolejnych obrazów. Już wtedy wokół reżysera krążyły legendy - o niekonwencjonalnych wypowiedziach, trudnym kontakcie, nieprzewidzialnych zachowaniach. Po trzygodzinnej rozmowie o "Wojnie światów..." z dziennikarzem "Filmowego serwisu prasowego" Szulkin miał powiedzieć: "Zastanawiam się, czy by na tym nie poprzestać... Robienie filmów to nudne zajęcie... Umówmy się, że tego wywiadu nie było". I choć tuż po premierze filmu ogłoszono stan wojenny, a fikcja Szulkina znalazła swoją smutną paralelę w rzeczywistości, reżyser na szczęście na "Wojnie światów..." nie poprzestał. Trzy lata później zrealizował "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" nagrodzony w Gdyni i Lille, a w 1985 roku zaprezentował publiczności "Ga, ga. Chwała bohaterom" doceniony w Strasburgu i Clermont Ferrand, a w 2003 roku zachwycił oryginalnym "Ubu królem" ze znakomitymi kreacjami Jana Peszka i Katarzyny Figury.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...