Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wrogowie publiczni

Wrogowie publiczni

Public Enemies
film gangsterski, USA, 2009, 134 min.
reżyseria: Michael Mann
obsada: Billy Crudup, Channing Tatum, Christian Bale, David Wenham, Giovanni Ribisi, Jason Clarke, Johnny Depp, Marion Cotillard, Michael Vieau, Stephen Dorff, Stephen Graham
Premiera w Ale kino+: 25.12.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu
Wrogowie publiczni
© Universal

Stany Zjednoczone, rok 1933. Warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności John Dillinger (Johnny Depp) uwalnia kilku więźniów ze stanowego zakładu karnego w Michigan City, Indiana.

W brawurowej akcji pomaga mu John "Red" Hamilton (Jason Clarke). Po krótkim pobycie na odległej farmie zbiegowie - Harry "Pete" Pierpont (David Wenham), Homer Van Meter (Stephen Dorff) i Ed Shouse (Michael Vieau) - postanawiają przenieść się do Chicago. Tam Dillinger i jego kompani dokonują serii śmiałych napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja bezsilna. Dyrektor Biura Śledczego J. Edgar Hoover (Billy Crudup) ogłasza Johna Dillingera "wrogiem publicznym nr 1", a kierownictwo chicagowskiego oddziału powierza agentowi specjalnemu Melvinowi Purvisowi (Christian Bale), który stał się gwiazdą formująciącego się właśnie FBI po tym, jak zabił podczas pościgu groźnego gangstera Pretty Boya Floyda (Channing Tatum). Teraz jego głównym celem staje się złapanie Dillingera.

Ameryka zawsze kochała złoczyńców. Już w czasach Dzikiego Zachodu z ust do ust powtarzano opowieści o wyczynach rewolwerowców takich, jak Jesse James, Billy Kid czy Butch Cassidy. Większość z nich spotkała śmierć wyzuta z chwały, ale ich legenda przetrwała i zadomowiła się w kinie. Kiedy w miejscu dawnych kowbojskich osad wyrosły wielkie miasta, rolę bohaterów-przestępców przejęli gangsterzy. Pierwszym ze słynnych złoczyńców, który zapisał się na trwałe w amerykańskiej historii był Al Capone, jeden z bossów nowojorskiego podziemia lat 20. Wraz z nim zjawili się kolejni: Lucky Luciano, Bugsy Siegel, Meyer Lansky, Frank Costello. Trudnili się handlem alkoholem i narkotykami, kontrolowali nielegalny rynek hazardu i nie cofali się przed zabijaniem. Szybko trafili również na duży ekran. W nienagannie skrojonych garniturach mierzyli do siebie z pistoletów maszynowych w takich obrazach, jak "Mały Cezar" Marvina LeRoya, "Człowiek z blizną" Howarda Hawksa, "Wróg publiczny" Williama A. Wellmana bądź też w bardziej współczesnych "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone czy pamiętnej trylogii "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli.

Do sensacyjnych opowieści o znanych złoczyńcach powrócił Michael Mann filmem "Wrogowie publiczni". Ambicją reżysera było przypomnienie intrygujących losów legendarnego rabusia bankowego ery Wielkiego Kryzysu Johna Dillingera, który w latach 30. XX wieku był nazywany wrogiem publicznym nr 1 i wraz z duetem Bonnie i Clyde regularnie trafiał na pierwsze strony gazet. Dla przeciętnych obywateli był bohaterem. Nie okradał bowiem ich, tylko banki. Brał pieniądze, które - jak sądzili - zostały im niesprawiedliwie odebrane przez instytucje finansowe. Przychylność opinii publicznej zapewniała mu bezkarność i choć był kilkakrotnie aresztowany, zawsze wydostawał się na wolność, niekiedy za sprawą brawurowych ucieczek. Równie spektakularne były napady, które organizował - ich śmiałość i straty ponoszone przez banki zmusiły kompletnie skompromitowaną policję do wypowiedzenia prawdziwej wojny kryminalnemu podziemiu. Powstało FBI, którego agenci definitywnie rozprawili się z Dillingerem. Zastrzelono go w Chicago przed kinem Biograph Theater 22 lipca 1934 roku, dokładnie miesiąc po jego 31. urodzinach.

"Wrogowie publiczni" to adaptacja książki Bryana Burrougha "Public Enemies: America's Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-34" według scenariusza Ronana Bennetta. Film opowiada o ostatnim okresie życia legendarnego gangstera. Reżyser, producent i scenarzysta MICHAEL MANN ("Aviator", "Ostatni Mohikanin", "Informator", "Miami Vice") pokazuje Dillingera jako urokliwego i eleganckiego złodzieja, który rabuje banki, nie robiąc krzywdy ich klientom. To romantyczny, niemal szlachetny outsider, którego brawurowo zagrał Johnny Depp, zdobywca 3 nominacji do Oscara ("Sweeney Todd: Golibroda z Fleet Street", "Marzyciel", "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"). Partneruje mu Christian Bale ("Prestiż", "3:10 do Yumy", "Mroczny rycerz") jako zimny i zdyscyplinowany agent specjalny Melvin Purvis. Istotnym wątkiem opowieści Manna jest związek miłosny Dillingera z Billie Frechette. W tej roli wystąpiła laureatka Oscara Marion Cotillard ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf", "Bardzo długie zaręczyny" - nagroda Cezara, "Dobry rok"). Zasługą Manna było znakomite odwzorowanie epoki, z kostiumami, scenografią i stylowymi pojazdami, ale reżyser pokazuje także początki FBI, kiedy J. Edgar Hoover, którego gra Billy Crudup ("Uśpieni", "Wszyscy mówią, kocham cię"), scalił rozdrobnione operacje policyjne w poszczególnych stanach w państwowy aparat ścigania. Kawał świetnej roboty wykonał również autor zdjęć Dante Spinotti. "Film artystyczny i niezrównany kryminał w jednym" - pisał o "Wrogach publicznych" recenzent "Los Angeles Times" Kenneth Turan, podczas gdy Pete Travers z "Rolling Stone" wyrokował: "Ten film uderza niczym sam Dillinger - znienacka. To prawdziwy kinowy dynamit". Nie sposób nie zgodzić się z opiniami krytyków. Za sprawą "Wrogów publicznych" mroczna gwiazda legendarnych przestępców na nowo świeci przewrotnym blaskiem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...