Ale kino+
alekino+
Film. Wrony

Wrony

5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu
1
2

Dziewięcioletnia Wrona (Karolina Ostrożna) jest wychowywana przez matkę (Małgorzata Hajewska), która nie poświęca jej wiele czasu. Dziewczynka całe dnie spędza samotnie. Wychowują ją szare, brzydkie ulice zaniedbanego, nadmorskiego miasta. Tęskni do matczynej miłości i nie radzi sobie z emocjami. Pewnego dnia z podwórka jednej z posesji uprowadza trzyletnią dziewczynkę (Kasia Szczepanik). Razem wędrują przez miasto. Wrona opiekuje się małą, naśladując zachowanie matki. Jest na przemian czuła i okrutna. Karmi "córeczkę", kąpie i przebiera. Idzie z nią nad morze. W starej łodzi spędzają wieczór. Mała prosi, aby śpiewała jej piosenki i kołysała do snu. Wrona słyszy od dziecka słowa, o których zawsze marzyła.

Dorota Kędzierzawska - reżyserka, scenarzystka, montażystka i producentka - od początku kariery kroczy konsekwentnie własną drogą. Tworzy filmy wyciszone, pełne bólu i refleksji nad osamotnieniem człowieka. Z niezwykłą psychologiczną przenikliwością odsłania też świat małych ludzi. Koncentruje uwagę na przeżyciach dzieci w ten czy inny sposób skrzywdzonych przez los. Za swój pełnometrażowy debiut "Diabły, Diabły" (1991) otrzymała m.in. wyróżnienie Jury Młodzieżowego na festiwalu w Cannes oraz Nagrodę Specjalną Jury za reżyserię na FPFF w Gdyni. Jest autorką m.in. "Nic", "Jestem", "Pora umierać", "Jutro będzie lepiej".

"Wrony" (reżyseria i scenariusz DOROTY KĘDZIERZAWSKIEJ) to jej drugi pełnometrażowy film, który w prosty, oszczędny sposób ukazuje ból samotności i głęboką potrzebę uczucia. Film zyskał duże uznanie w oczach krytyki i widzów, zdobywając ponad 25 trofeów, m.in. Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności na FPFF w Gdyni, Nagrodę UNICEF-u na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Belfaście oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Kin Studyjnych na festiwalu w Avignon. Za zdjęcia do "Wron" Arthur Reinhart ("Tristan i Izolda", "Pora umierać", "Wenecja") otrzymał m.in. Złotą Żabę (ex aequo) na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage'94 w Toruniu.

KLUB FILMU POLSKIEGO: CANAL+, wtorek, 28 lutego 2012, 00:45

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...