Ale kino+
alekino+
Film. WROTA NIEBIOS

WROTA NIEBIOS

Heaven's Gate
western, USA, 1980, 208 min.
reżyseria: Michael Cimino
obsada: Christopher Walken, Isabelle Huppert, John Hurt, Kris Kristofferson
Premiera w Ale kino+: 29.11.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu

Kontrowersyjny western twórcy "Łowcy jeleni". Historia trójkąta miłosnego na tle wojny hodowców bydła z napływowymi rolnikami z Europy.

Akcja antywesternu Michaela Cimino, już wtedy laureata Oscara za znakomity dramat wojenny "Łowca jeleni" (1978), rozgrywa się w latach 80. w stanie Wyoming. Wśród wielu postaci na plan główny wysuwają się szeryf James Averill (Kris Kristofferson), rewolwerowiec Natan Champion (Christopher Walken) i prostytutka Ella Watson (Isabelle Huppert) - obiekt miłosnych westchnień obu bohaterów. Czasy, w których przyszło im żyć, nie sprzyjają jednak romansom - w ich stronach zaognia się konflikt, który do historii USA przejdzie pod nazwą "wojny w okręgu Johnson". Starli się w niej bogaci hodowcy bydła i napływowi osadnicy z Europy Wschodniej i Środkowej (wśród nich Polacy, Bułgarzy i Ukraińcy), którzy przez Amerykanów traktowani byli najczęściej jak zwykli złodzieje bydła. Hodowcy sporządzali czarne listy i wynajmowali płatnych morderców, imigranci również chwytali za broń. Wzajemne ataki doprowadziły wreszcie do otwartej bitwy.

Scenariusz "Wrót niebios" MICHAEL CIMINO ukończył już w 1974 roku - w tym samym roku twórca zadebiutował jako reżyser komediodramatem "Piorun i lekka stopa" z Clintem Eastwoodem i początkującym Jeffem Bridgesem. Niestety żadna wytwórnia nie zainteresowała się wówczas pomysłem zrobienia czarnego westernu, w dodatku z mało chlubnym dla Amerykanów incydentem w tle. Po Oscarze za "Łowcę jeleni" producent jednak znalazł się szybko. Cimino rozpoczął realizację z pasją - przywiązywał uwagę do najmniejszych detali i bez końca powtarzał ujęcia, co pięciokrotnie zwiększyło planowany budżet. Czterogodzinny fresk, który powstał, skrócono do dwóch i pół godziny. Film został doceniony przez krytykę i publiczność dopiero po kilku latach od swojej premiery - najpierw w Europie, później w Stanach, gdzie chwalono go za ładunek liryczny i elegijne zdjęcia Vilmosa Zsigmonda.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...