Ale kino+
CYKL OBCY - W PONIEDZIAŁKI
Film. WSCHODNI PAŁAC, ZACHODNI PAŁAC

WSCHODNI PAŁAC, ZACHODNI PAŁAC

East Palace, West Palace
dramat, Chiny, 1996, 94 min.
reżyseria: Yuan Zhang
obsada: Jun Hu, Si Han, Wei Zhao
Premiera w Ale kino+: 8.11.2007 r.
5.00
343
10 głosy | 163 miejsce w rankingu
1
2

Zatrzymany za "chuligaństwo" pekiński gej rozbudza erotyczną fascynację w przesłuchującym go milicjancie. Pierwszy chiński film o homoseksualizmie, zakazany przez władze i w tajemnicy wywieziony na festiwal w Cannes.

Choć w Pekinie homoseksualizm nie jest karalny, geje w stolicy Chin tylko pozornie są bezpieczni. Milicjanci mogą aresztować ich pod pozorem zakłócania porządku, wyimaginowanej kradzieży albo chuligaństwa. Taki właśnie jest oficjalny powód zatrzymania A Lana (Si Han), żonatego pisarza, na którego stróże prawa natykają się w publicznym parku Zakazanego Miasta - miejscu schadzek pekińskich gejów. A Lan trafia na posterunek, gdzie zaczyna się przesłuchanie. Milicjant (Hu Jun), który początkowo udaje pogardę dla zatrzymanego, z trudem ukrywa zainteresowanie, jakie wzbudza w nim nieznajomy. A Lan wydaje się tę rodzącą się fascynację wykorzystywać: zachowuje się wyzywająco, a nawet całuje milicjanta. Przesłuchanie zamienia się we wciągającą opowieść o życiu pisarza, o jego ukrywaniu własnej seksualności, małżeństwie, dojrzewaniu do "ujawnienia się", o społeczności gejów i transwestytów i życiu poza systemem. Przesłuchujący A Lana milicjanta daje się wciągnąć w tę epopeję. Błyskotliwy gej coraz bardziej go interesuje i coraz silniej pociąga.

"Wschodni pałac, zachodni pałac" to jeden z najbardziej potępionych przez władze chińskich filmów ostatnich lat. To także pierwszy film o homoseksualizmie, który - w oficjalnym obiegu - powstał w Chinach. Rzecz jasna nie mógł trafić na ekrany. Kopię zatrzymała chińska cenzura, a reżyser, ZHANG YUAN - po tym, jak zabrano mu paszport - skazany został na areszt domowy. W ten sposób władze chciały uniemożliwić mu wyjazd do Cannes, gdzie miała się odbyć światowa premiera filmu. "Wschodni pałac, zachodni pałac" opuścił jednak Chiny. Nielegalną kopię do Cannes przywieźli znajomi Yuana, a stamtąd film powędrował na wiele innych festiwali, m.in. do Mar del Plata, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię, scenariusz i specjalne wyróżnienie oraz do Taorminy, gdzie Hu Jun, odtwórca roli milicjanta, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

Reżyser za zagraniczne wyróżnienia zapłacił trzyletnim zakazem wykonywania zawodu. Kolejny jego film, pokazywany w Polsce przez kanał Planete dokument "Crazy English" opowiadał neutralną politycznie i obyczajowo historię niezwykłego nauczyciela angielskiego, który usiłuje nauczyć tego języka jak największą liczbę Chińczyków. Zhang Yuan nie zrezygnował jednak ze swojej artystycznej drogi i powrócił do kina niepokornego. Zrealizowane w 1999 roku "Siedemnaście lat" okazało się jednym z największych odkryć festiwalu w Wenecji, gdzie jury nagrodził film OCIC Special Award, Children and Cinema Award, Pasinetti Award, Sergio Trasatti Award oraz specjalną nagrodą za reżyserię. Z kolei ostatni film Yuana, "Kan shang qu hen mei" z 2006 roku zakwalifikował się do konkursu głównego w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę C.I.C.A.E. Award.
SERIALE

Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.


Protokolantka

Freya od wielu lat jest protokolantką w wydziale kryminalnym policji w Berlinie.


Ad Vitam

Świat w przyszłości. Ludzkość okryła metodę regeneracji organizmu, która pozwala na życie wieczne.