Ale kino+
alekino+
Film. WSPÓLNY POKÓJ

WSPÓLNY POKÓJ


dramat obyczajowy, Polska, 1959, 88 min.
reżyseria: Wojciech Jerzy Has
obsada: Adam Pawlikowski, Anna Łubieńska, Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek, Mieczysław Gajda
Premiera w Ale kino+: 25.07.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 461 miejsce w rankingu

Pierwszy ważny obraz Wojciecha Jerzego Hasa. Studium psychiki kilku intelektualistów stłoczonych w sublokatorskim pokoiku.

Bohater filmu, obiecujący poeta Lucjan Salis (Mieczysław Gajda) wraz z innymi młodymi ludźmi gnieździ się na kilku metrach w mieszkaniu na warszawskim Nowym Mieście. Salis choruje na gruźlicę, jeden ze studentów, po nieudanych egzaminach, popełnia samobójstwo, Stukonis (Adam Pawlikowski), autor niewydanych poematów, wpada w depresję, a melancholijny ekscentryk "Dziadzia" (Gustaw Holoubek) bezskutecznie szuka swojego miejsca na ziemi. Swój cel realizuje tylko brat Stukonisa, Mietek (Ryszard Pietruski), który działa w lewicowej organizacji. Na nastrój beznadziei, pogłębiony perspektywą bezrobocia, lekarstwem okazują się przelotne romanse i lejący się strumieniami alkohol. Brak przestrzeni rodzi jednak coraz gorsze konflikty. Czynszówka staje się klatką, z której nikt się nie wydostanie.

"Wspólny pokój" jest jednym z pierwszych ważnych dzieł WOJCIECHA JERZEGO HASA należącego do grona najwybitniejszych polskich filmowców (m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Sanatorium pod klepsydrą"). Pod koniec lat 50. zainteresowania reżysera koncentrowały się na analizowaniu ludzkiej samotności i skłonności wrażliwych jednostek do autodestrukcji. Motywy te pojawiły się w nakręconej według prozy Marka Hłaski "Pętli" i powróciły w o rok późniejszym "Wspólnym pokoju". Film powstał na podstawie przedwojennej, autobiograficznej powieści przedwcześnie zmarłego Zbigniewa Uniłowskiego. Dużym atutem "Wspólnego pokoju" jest obsada. W filmie pojawia się czołówka polskich aktorów przełomu lat 50. i 60. m.in. Gustaw Holoubek, Zdzisław Maklakiewicz i Adam Pawlikowski. W roli kochającej się w Lucjanie Teodozji obsadzona została Beata Tyszkiewicz, wówczas wschodząca gwiazda rodzimego kina - "Wspólny pokój" to drugi film w jej karierze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...