Ale kino+
alekino+
Film. WSZYSCY MÓWIĄ "KOCHAM CIĘ"

WSZYSCY MÓWIĄ "KOCHAM CIĘ"

Everyone Says I Love You
komedia, USA, 1996, 101 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Alan Alda, Drew Barrymore, Edward Norton, Goldie Hawn, Julia Roberts, Tim Roth, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 24.12.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 474 miejsce w rankingu

Jedyny musical w karierze Woody'ego Allena - plejada hollywoodzkich gwiazd, które naprawdę tańczą i śpiewają, a zarazem doprawiona inteligentnym humorem opowieść o perypetiach miłosnych postmodernistycznej rodziny.

Nowojorski pisarz Joe Berlin (Woody Allen) po rozwodzie nie może ułożyć sobie ponownie życia. Wszystkie poznane panie, choć początkowo go olśniewają, nie wytrzymują porównania z byłą żoną Steffi (Goldi Hawn), która niestety jest już nieznośnie szczęśliwą mężatką. Nieprzychylny los uśmiecha się jednak wreszcie do Joe i stawia na jego drodze piękną, wrażliwą i... wysportowaną Von (Julia Roberts). Choć kobieta jest znacznie młodsza i z oddaniem uprawia jogging, który dla Joe jest już rozrywką niedostępną, pisarz postanawia ją zdobyć. Nieoczekiwana pomoc nadchodzi ze strony jego najstarszej córki DJ (Natasha Lyonne), która przypadkiem podsłuchuje rozmowę Von z jej psychoterapeutką i poznaje wszystkie najskrytsze marzenia kobiety wobec mężczyzn. Joe zamierza stać się ideałem, na który czekała jego wybranka. Ale miłosne perypetie Joe to nie jedyny problem rodziny Berlinów (i jej rozmaitych odnóg spowodowanych rozwodami, nowymi związkami, zaręczynami itd.). Sercowe problemy dręczą też przyrodnie siostry DJ, które kochają się w tym samym szkolnym koledze. Trzecia z nich natomiast, Skylar (Drew Barrymore), jest zaręczona z Holdenem (Edward Norton), ale niespodziewanie traci głowę dla uroczego gangstera (Tim Roth), który właśnie wyszedł z więzienia.

Kiedy "Wszyscy mówią 'Kocham Cię'" wchodziło na ekrany kin, wielu miało wątpliwości, czy musical w reżyserii prześmiewcy-erotomana WOODY'EGO ALLENA może się udać. Co prawda już we wcześniejszym filmie "Jej wysokość Afrodyta" twórca wprowadził do akcji antyczny grecki chór, ale tym razem poszedł na całość. Bohaterowie "Wszyscy mówią..." naprawdę śpiewają i tańczą, choć kiedy przyjmowali role i podpisywali kontrakty sami nie mieli o tym jeszcze zielonego pojęcia. "Szczerze mówiąc, kiedy robiłem nabór do filmu, nie mówiłem ludziom, że mają śpiewać i tańczyć, nawet nie pytałem ich, czy to potrafią" - wyznał później Allen w jednym z wywiadów. Edward Norton na przykład dowiedział się, że gra w musicalu dopiero miesiąc po podpisaniu kontraktu, kiedy pocztą otrzymał swoją kwestię wraz z... nutami. Podczas realizacji ujawniły się zresztą ukryte talenty niektórych aktorów. Goldie Hawn na przykład okazała się tak dobrą piosenkarką, że Allen poprosił ją, aby starała się śpiewać gorzej, by nie odstawać od reszty. Jedyną osobą, która nie dała namówić się na wokalne popisy, była Drew Barrymore, która stanowczo poprosiła o playback, twierdząc, że jej głos nie nadaje się nawet do śpiewania pod prysznicem. To zresztą nie jedyna mistyfikacja Barrymore - na planie aktorka musiała również nosić blond perukę w stylu lat 30., ponieważ jej własne włosy miały wówczas kolor fioletowy.

Wszyscy mówią 'Kocham Cię'" to kolejne spełnione marzenie Allena. "Ten film przypomina kreskówkę - postaci są nieco przejaskrawione. Co jeszcze mogę o nim powiedzieć? Zawsze chciałem zrobić wesoły i rozrywkowy film, którego akcja rozgrywa się w moich trzech ulubionych miastach - Nowym Jorku, Paryżu i Wenecji. I najważniejsza rzecz: zawsze też chciałem wystąpić na ekranie z wąsami" - mówił twórca podczas konferencji prasowej. Nawet tytuł zaczerpnięty został z piosenki z filmu "Końskie pióra" braci Marx - ulubieńców Allena, których filmy reżyser zawzięcie oglądał w młodości. Aktorów do ich musicalowych ról przygotowali najwyższej klasy muzycy i znakomita broadwayowska choreografka Graciela Daniele, w jednym z epizodów wystąpił natomiast czołowy współczesny skrzypek, jeden z największych wirtuozów w historii muzyki, Itzhak Perlman.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...