Ale kino+
alekino+
Film. WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ

WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ

Everything You Always Wanted to Know About Sex* But Were Afraid to Ask
komedia, USA, 1972, 84 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Gene Wilder, John Carradine, Lou Jacobi, Lynn Redgrave, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 1.03.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 635 miejsce w rankingu

Prześmiewczy filmowy podręcznik seksuologii to jedyna okazja, aby zobaczyć Woody'ego Allena w roli plemnika i prześledzić historię występnego romansu Gene'a Wildera z owcą.

Trzeci w pełni autorski film WOODY'EGO ALLENA to ironiczna interpretacja popularnego w latach 70. podręcznika wychowania seksualnego Davida Reubena. Nowojorski reżyser w siedmiu epizodach porusza najbardziej wstydliwe i do tej pory uznawane za tabu kwestie związane z seksem. Wymowne są już podtytuły (takie same jak tytuły rozdziałów w książce Reubena): "Czy afrodyzjaki działają?", "Co to jest sodomia?" czy "Co dzieje się podczas wytrysku?".

Aby wytłumaczyć działanie afrodyzjaków Allen, przebrany za średniowiecznego błazna, zabiera nas na dwór królewski, gdzie - używając tajemniczych ziół - uwodzi królową i walczy z jej żelaznym pasem cnoty. W epizodzie "Czy odkrycia seksuologów są wiarygodne?" jako młody naukowiec usiłuje pokonać gigantyczną, zmutowaną pierś, która tryskając mlekiem atakuje ludzi. Natomiast w części poświęconej męskiemu wytryskowi w przebraniu plemnika demonstruje widzom losy nasienia uwolnionego przez "centrum dowodzenia".

"Wszystko co chcielibyście wiedzieć..." to jeden z najgłośniejszych filmów Woody'ego Allena - w USA jego wyświetlanie było nawet przez długi czas zakazane (o tym, jak kontrowersyjny był to projekt, świadczy chociażby fakt, że propozycję zagrania w nim ze względu na dobre imię odrzucili Howard Cosell, John Cassavetes i Raquel Welch). Pod intrygującym tytułem, który nawiązuje do wielu broszur i książek popularnych podczas amerykańskiej rewolucji seksualnej, kryje się jednak film lekki, zabawny i choć miejscami obsceniczny, to jednak zachowujący klasę.

Początkowo we "Wszystko co chcielibyście wiedzieć..." planowany był jeszcze jeden epizod: "Co robi z mężczyzny homoseksualistę?", gdzie Allen miał grać pająka, który po stosunku z jadowitą czarną wdową zostaje przez nią pożarty. Reżyser "Annie Hall" zrezygnował jednak z tej sekwencji, ponieważ nie mógł wymyślić dla tej historii odpowiedniego zakończenia.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...