Ale kino+
alekino+
Film. WSZYSTKO O EWIE

WSZYSTKO O EWIE

All About Eve
dramat, USA, 1950, 138 min.
reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
obsada: Anne Baxter, Bette Davis, Celeste Holm, George Sanders, Hugh Marlowe, Marilyn Monroe
Premiera w Ale kino+: 23.02.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu

Wyróżnione rekordową liczbą 14 nominacji, z których 6 zaowocowało statuetką Oscara, arcydzieło Josepha L. Mankiewicza o kulisach sławy.

Po jednym z przedstawień w garderobie Margo Channing (Bette Davis), wielkiej gwiazdy Broadwayu, zjawia się młoda, nieśmiała dziewczyna (Anne Baxter). Przedstawia się jako Eve Harrington, początkująca aktorka i zagorzała wielbicielka talentu Margo. Do Nowego Jorku przyjechała z drugiego końca kraju, specjalnie na przedstawienie. Prosi Margo o kilka wskazówek i rad mogących pomóc w przyszłej karierze. Urzeczona szczerością prowincjuszki, gwiazda zgadza się mianować ją swoją asystentką. Wkrótce młoda uczennica zaczyna odkrywać swoje prawdziwe oblicze. Bez skrupułów miesza się w prywatne życie Margo, knując intrygi, które mają jej pomóc zajść na sam szczyt.

Rok 1950 przyniósł dwa niezapomniane arcydzieła: rozprawiający się z mitem Hollywoodu "Bulwar Zachodzącego Słońca" Billy'ego Wildera oraz "Wszystko o Ewie", przedstawiający świat teatru, którego symbolem jest Broadway. Najgłośniejszy film czołowego nonkonformisty Fabryki Snów, JOSEPHA L. MANKIEWICZA, wyróżnia rzadka w kinie głównego nurtu psychologiczna prawda i przenikliwość obserwacji. Do historii przeszedł aktorski popis Bette Davis, która zastąpiła przewidzianą pierwotnie do roli Margo Claudette Colbert. Davis nadała filmowi ludzki wymiar, czyniąc z niego poruszający dramat przemijania i stworzyła jedną z największych kreacji w swojej karierze, za którą otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Rewelacyjnie prezentuje się również Anne Baxter - nominowana do Oscara za rolę Eve - i zdobywca Oscara za drugoplanową rolę cynicznego krytyka, George Sanders. Nie sposób też pominąć małej, lecz znaczącej roli Marilyn Monroe.

"Wszystko o Ewie" stał się sensacją ceremonii rozdania Oscarów za rok 1950. Z 14 nominacji, jakie otrzymał film (wynik wyrównany dopiero w 1997 roku przez "Titanica"), zdobył 6 statuetek, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu i reżysera oraz za najlepszy scenariusz.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...