Ale kino+
Miesiąc z miniserialem
Film. Wszystko o mojej matce

Wszystko o mojej matce

Todo sobre mi madre
dramat, Hiszpania/Francja, 1999, 98 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Candela Pena, Cecilia Roth, Marisa Paredes, Penélope Cruz, Penélope Cruz
Premiera w Ale kino+: 28.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 93 miejsce w rankingu
Wszystko o mojej matce

Barcelona jako miasto kontrastów, kolorów i barwnych postaci w jednym z najważniejszych filmów Pedra Almodovara.

Bohaterką "Wszystko o mojej matce" jest Manuela (Cecilia Roth w popisowej roli), samotna matka z Madrytu wychowująca nastoletniego Estebana. W siedemnaste urodziny chłopak ginie w wypadku samochodowym, próbując zdobyć autograf ulubionej aktorki. Pogrążona w żałobie Manuela wyrusza do Barcelony, aby powiadomić o śmierci Estebana jego ojca. Ten ostatni nie wie nawet, że miał syna...

Po filmie "Wszystko o mojej matce" nie było już wątpliwości; enfant terrible europejskiego kina przekształcił się w wielkiego, dojrzałego mistrza. W obrazie tym odnaleźć można właściwie wszystko to, co zawsze stanowiło znak firmowy PEDRO ALMODÓVARA: przesadną, popową estetykę, obyczajowe prowokacje, temat zmiennej tożsamości seksualnej czy stylizowane, melodramatyczne rozwiązania fabularne. Elementy te nabrały jednak tutaj emocjonalnej głębi. Jeżeli dawniej głównym celem reżysera wydawało się zaskakiwanie i bulwersowanie publiczności, teraz stało się nim opowiadanie poruszających historii. Almodóvar okazał się mistrzem w przedstawianiu uczuć i złożonych relacji międzyludzkich, w całej ich tragikomicznej niejednoznaczności.

"Wszystko o mojej matce" to film, w którym wśród pierwszoplanowych bohaterów nie ma ani jednego mężczyzny, nie licząc oczywiście transwestytów, którzy jednak myślą tu i zachowują się jak kobiety. Almodóvar słynie jako jeden z niewielu filmowców-mężczyzn, którzy naprawdę rozumieją kobiety i umieją wiarygodnie pokazywać je na ekranie; Hiszpan doszedł do mistrzostwa w budowaniu psychologicznych portretów swoich bohaterek. Potwierdzeniem tej opinii jest "Wszystko o mojej matce" - film o przyjaźni i związkach między kobietami, o macierzyństwie, które objawia się w tym obrazie pod różnymi, często zaskakującymi postaciami, o żałobie, a także o aktorstwie i maskach, które ludzie przywdziewają zarówno w teatrze, jak i w życiu.

Wielopłaszczyznowe, otwarte na różne interpretacje, wzruszające "Wszystko o mojej matce" okazało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych 1999 roku. Almodóvar zdobył za ten obraz oszałamiającą kolekcję nagród. Długą listę wyróżnień otwiera Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego; Hiszpan otrzymał także Złoty Glob i Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego, nagrodę w Cannes za reżyserię, brytyjską BAFTĘ i Europejską Nagrodę Filmową, nie mówiąc już o hiszpańskich nagrodach Goya oraz laurach i nominacjach przyznanych przez jury festiwali i akademie filmowe na całym świecie. Wielu krytyków sugerowało, że "Wszystko o mojej matce" to dzieło życia Pedro Almodóvara. Następne filmy hiszpańskiego mistrza, "Porozmawiaj z nią" i "Złe wychowanie" dowiodły, że były to opinie przedwczesne.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MIASTA - WSZYSTKO O MOJEJ MATCE (materiał wideo 15:11 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Miasta

KOMENTARZE - ARCHIWUM


beniowski

Ojciec Chrzestny
postów: 1109
01.03.2005 21:42
CYTUJ

Uwielbiam ten film jest tak niesamowity. Wspaniała Paredes w roli aktorki. A Agrado? Geniusz. E viva Espana!

#bt11
warszawa
11.03.2005 23:05
CYTUJ

najlepszy

#małgosia
zielona góra
16.03.2005 21:55
CYTUJ

Film skończył się pół godziny temu, a ja nadal jestem zachipnotyzawana jego mądrością, głębią, prostotą przekazu i grą głównych aktorek. Noc zapowiada się bezsennie. Obejrzę go z moimi uczniami.


gwiazda_kina

Autostopowicz
postów: 92
17.03.2005 07:32
CYTUJ

Rewelacja! Nic ująć - nic dodać! Film skończył się wczoraj a ja jeszcze mam w uszach dedykację a przed oczami treść filmu! Amodóvar jest THE BEST. Po prostu najlepszy!

#jml
17.03.2005 08:39
CYTUJ

Ogromny ładunek humanizmu w najlepszym wydaniu. Uzmysłowiłem
sobie że kino amerykańskie nie potrafiłoby nakręcić takiego filmu
nawet gdyby chciało. To kulturowo zupełnie inni ludzie. Almodovar
wspiął się na wyżyny.

#szafa
Wrocław
20.03.2005 20:39
CYTUJ

To dla mnie najlepszy film Almodovara. Śmieszy, wzrusza, każe myśleć!.Wszystko, co wydaje nam się skomplikowane jest takie proste.Pełen miłości-takiej zwykłej a jednak wyjątkowej.Coś fantastycznego.

#demian
01.04.2005 13:49
CYTUJ

Niestety, jest to jedyny z oglądancych przeze mnie filmów Almodovara, który w ogóle mi nie wszedł. Pomimo dwukrotnego obejrzenia.

#dzidka
szczecin
06.04.2005 14:19
CYTUJ

takie filmy nie powstają przez przypadek. Almodovar to geniusz.Obraz zarejestrowany przez kamerę wraz z bohatrami wchodzi wgłąb widza a ten nigdy nie ma dość.


PicusGlancus

Autostopowicz
postów: 2
01.04.2013 14:47
CYTUJ

urzekl mnie ten film. niby sprzed lat, ale problemy w nim ukazane sa po dzis dzien aktualne

#Iga
Zgierz
06.04.2013 16:17
CYTUJ

Na kilku forach filmowych czytałam zażarte dyskusje obracające się przede wszystkim wokół tematu seksualności w tym filmie. A dla mnie, jako kobiety i matki - to film o macierzyństwie,sile matczynej miłości oraz pomnik ku czci "kobiecości"... Zresztą potwierdza to sam reżyser w swojej dedykacji:).
Pedro - zrobiłeś film genialny, poruszający do łez, zawsze tak samo wzruszający, mimo wielokrotnego oglądania.
Chapeau Bas!!!
P.S
I jeszcze ta ściskająca za serce piosenka "Tajabone" Ismaela Lo...Uwielbiam ten film:)

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.