Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wtorek, po świętach

Wtorek, po świętach

Marţi, după Crăciun
dramat, Rumunia, 2010, 99 min.
reżyseria: Radu Muntean
obsada: Dragos Bucur, Dragoş Bucur, Maria Popistasu, Mimi Brănescu, Mimi Brănescu, Mirela Oprisor
Premiera w Ale kino+: 16.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 140 miejsce w rankingu
Wtorek, po świętach

"Wtorek po świętach" to zrealizowana z niezwykłą przenikliwością historia miłosnego trójkąta. Reżyser filmu Radu Muntean, przedstawiciel rumuńskiej Nowej Fali, trzyma widza w napięciu i nie oferuje prostych rozwiązań.

Paul Hanganu (Mimi Branescu) mieszka w Bukareszcie, gdzie pracuje jako bankowiec. Jest mężem Adriany (Mirela Oprisor) i ojcem Mary. Od pewnego czasu drugą, potajemną część życia wypełnia mu romans z dentystką córki, Ralucą (Maria Popistasu). "Wtorek po świętach" to boleśnie szczery zapis kilku przedświątecznych dni z życia tego miłosnego trójkąta.

Od ponad dekady filmy z Rumunii jak burza mkną przez europejskie festiwale, zgarniają nagrody, zachwycają widzów i krytyków. Za zapowiedz tryumfów można uznać zaprezentowany w 1999 r. "Pociąg życia" mieszkającego i tworzącego we Francji Radu Mihaileanu. Ta gorzka komedia zgarnęła m.in. nagrodę publiczności na Sundance i wenecką nagrodę FIPRESCI. Kolejne lata potwierdziły, że Bukareszt to miasto, w którym kipią filmowe talenty. A na określenie stylu twórców stworzono termin "rumuńska Nowa Fala". Jej reprezentantem jest m.in. Cristi Puiu, który w 2005 r. otrzymał w Cannes nagrodę "Un Certain Regard" za "Śmierć pana Lazarescu". Dwa lata później Złotą Palmą nagrodzono Cristiana Mungiu za porażające realizmem "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni".

Osią zainteresowania RADU MUNTEANA, reżysera filmu "Wtorek, po świętach" (2010), jest dorastanie do dorosłości, intymność, relacje między ludźmi. Motywy te pojawiają się już w poprzednim filmie reżysera "Boogie". "Wtorek po świętach" to wywołująca ogromne emocje opowieść o zdradzie. Żaden z bohaterów nie jest tym "złym", każdy stara się znaleźć szczęście. Niezwykły efekt emocjonalny udało się osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu bardzo długich ujęć, które z jednej strony "wrzucają" widza w relacje między postaciami, a z drugiej wymagają od aktorów niezwykłego skupienia i umiejętności. Reżyser zapewnia, że sceny te są efektem starannych prób, a nie improwizacji. Dodatkowego autentyzmu filmowi dodaje fakt, że odtwarzający rolę Paula, Mimi Brănescu i jego ekranowa żona Adriana - Mirela Oprisor - to małżeństwo także poza planem.

Niezwykłe role Mireli Oprisor oraz Marii Popistasu doceniło jury festiwalu filmowego w Mar del Plata i przyznało aktorkom nagrody za najlepszą rolę żeńską.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...