Ale kino+
alekino+
Film. Wyatt Earp

Wyatt Earp


western, USA, 1994, 190 min.
reżyseria: Lawrence Kasdan
obsada: Dennis Quaid, Gene Hackman, Kevin Costner, Michael Madsen, Tea Leoni, Téa Leoni
Premiera w Ale kino+: 18.06.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 76 miejsce w rankingu
Wyatt Earp

Historia legendarnego szeryfa, Dziki Zachód w okresie największego rozkwitu i gwiazda hollywoodzkiego kina - Kevin Costner.

Wyatt Earp (Kevin Costner) to jeden z czterech synów Nicholasa Earpa (Gene Hackman). Jego spokojne życie na kalifornijskiej farmie przerywa nagła śmierć żony, która umiera na tyfus. Przygnębiony jej odejściem Wyatt Earp zaczyna pić, staje się włóczęgą, aż w końcu trafia do więzienia. Kiedy z pomocą ojca udaje mu się wyjść na wolność, wraz z braćmi wyrusza do Tombstone, by osiąść tam na stałe. Wkrótce okazuje się, że okolica jest terroryzowana przez bandę zwaną "kowbojami". Wyatt Earp wie już, że porządek można zaprowadzić tylko sprawnie wystrzeliwującym koltem. Z pomocą swojego przyjaciela Doca Hollidaya (Dennis Quaid) zaczyna spisywać lufami rewolwerów nowe prawo Dzikiego Zachodu, stając się jego żywą legendą.

Western, nazywany niegdyś "filmem kowbojskim", dla Amerykanów przez lata był nie tylko formą rozrywki, lecz także częścią mitu założycielskiego, konstytuującego zasadność podbicia Dzikiego Zachodu. Podział na "dobrych" i "złych" należał do stałych cech wyznaczających western jako gatunek filmowy i wyrażany był bardzo precyzyjnie na płaszczyźnie wizualnej. Dobrzy bohaterowie ubrani byli w jasne stroje oraz dosiadali wierzchowców siwej maści, "źli" natomiast nosili się na czarno, ujeżdżając karosze. Czytelna była także westernowa galeria postaci - zawsze musiał pojawić się dobry kowboj, romantyczny jeździec znikąd, zbieg wyjęty spod prawa, szlachetny szeryf, niewinna i bezbronna dziewczyna, czy czarny charakter. "Watt Earp" w reżyserii LAWRENCE'A KASDANA to western zachowujący czystość wewnątrzgatunkową. W roli tytułowej występuje Kevin Costner, a partnerują mu m.in. Gene Hackman i Dennis Quaid.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...