Ale kino+
alekino+
Film. WYMAZANE Z PAMIĘCI

WYMAZANE Z PAMIĘCI

Memoire traquee
thriller, Kanada/Francja, 1992, 80 min.
reżyseria: Patrick Dewolf
obsada: John Hurt, Kathleen Robertson, Marthe Keller, Mathew Mackay
Premiera w Ale kino+: 8.04.2006 r.
3.00
343
6 głosy | 1631 miejsce w rankingu

Psychologiczny dreszczowiec. Piętnastoletni chłopiec przypadkiem odkrywa tajemnicę prawdziwej tożsamości swoich rodziców - dotychczasowe życie bohatera okazuje się oparte na mistyfikacji, za którą skrywa się korupcyjna afera, szpiegostwo i śmiertelne niebezpieczeństwo.

Piętnastoletni Bruce Farmer (Mathew Mackay) ma za sobą wypadek, po którym cierpi na częściową amnezję. W odzyskaniu pamięci pomaga chłopcu psychoterapeuta. W trakcie leczenia, na podstawie strzępków powracających wspomnień i urywków informacji w sercu Bruce'a rodzi się straszne podejrzenie. Jego rodzice nigdy nie byli tymi, za kogo się podają, a życie, które prowadzą od lat opiera się na jednej wielkiej mistyfikacji. Wkrótce domysły zmieniają się w pewność; ojciec Bruce'a (John Hurt) musiał przed laty uciekać z Nowego Jorku i zmienić tożsamość - był zamieszany w wielką polityczną aferę korupcyjną; w grę mogło wchodzić również szpiegostwo. Piętnastoletni bohater jest zagubiony i zdezorientowany; nie ma pewności kim jest i czy może ufać własnym rodzicom. Przeczuwa też, że wiedza, którą zdobył może okazać się niebezpieczna - i rzeczywiście, niebezpieczeństwo wkrótce nadejdzie.

"Wymazane z pamięci" to ekranizacja cenionej powieści Roberta Cormiera - psychologicznego thrillera "I'm the Cheese". Film, mimo udziału John Hurta i Marthe Keller przeszedł bez echa - niesłusznie, bo klasowe aktorstwo nie jest jego jedynym atutem. "Wymazane z pamięci" to rzecz solidnie wyreżyserowana, trzymająca w napięciu i przewrotna; jeden z tych dreszczowców, w których psychologia postaci i inteligentnie skonstruowana, niebanalna fabuła liczą się bardziej niż kaskaderskie popisy i hałaśliwe sceny akcji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...