Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wyśnione miłości

Wyśnione miłości

Les amours imaginaires
dramat, Kanada, 2010, 97 min.
reżyseria: Xavier Dolan
obsada: Anne Dorval, Monia Chokri, Niels Schneider, Xavier Dolan
Premiera w Ale kino+: 25.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu
Wyśnione miłości

Francis (Xavier Dolan) i Marie (Monia Chokri) przyjaźnią się od lat i spędzają ze sobą dużo czasu. Pewnego wieczoru na imprezie para przyjaciół poznaje Nicolasa (Niels Schneider). Nowo przybyły do Montrealu chłopak wzbudza w nich ciekawość.

Zwykłe zainteresowanie wkrótce przekształca się w fascynację, od której już niedaleko do obsesji. I Marie, i Francis zakochują się w końcu w Nicolasie i pragnąc mieć go tylko dla siebie, zaczynają walkę o jego względy. Tajemniczy Nicolas żadnego z adoratorów nie odtrąca, ale nikogo też nie faworyzuje, dając im zielone światło do dalszych starań. Przyjaźń łącząca niegdyś dwójkę młodych ludzi ustępuje miejsca chorej zazdrości i rywalizacji.

XAVIER DOLAN został nazwany cudownym dzieckiem kanadyjskiego kina i następcą Jean-Luca Godarda już po debiutanckim "Zabiłem moją matkę" z 2009 roku. Osobistą opowieść o dorastaniu i odkrywaniu homoseksualnej tożsamości zrealizował, mając zaledwie 20 lat. Zaskoczył zdumiewającą dojrzałością i reżyserskim kunsztem, za który otrzymał potrójne wyróżnienie w Cannes, w jednej chwili stając się pupilem zachodniej krytyki. Nakręcone niespełna rok później "Wyśnione miłości" miały odpowiedzieć na pytanie, czy poprzedni film Dolana był jednorazowym błyskiem geniuszu, czy zwiastunem narodzin prawdziwego talentu. Tym razem młody reżyser z Montrealu, choć nie zrezygnował z autobiograficznych tropów, zdecydował się na historyjkę znacznie lżejszego kalibru, a inspiracja przyszła w najmniej spodziewanym momencie: "Wracałem z dwójką znajomych, Nielsem i Monią, z objazdowych wakacji. Zamknięci w samochodzie, pokonując kolejne kilometry, wkroczyliśmy na nowy poziom intymności, której dynamika stała się zaczątkiem pomysłu na film o trójkącie miłosnym" - opowiada Dolan, który w filmie zagrał Francisa.

Mimo błyskotliwego debiutu długo nie mógł znaleźć źródła finansowania dla nowego projektu. Zniecierpliwiony przedłużającą się bezczynnością, sięgnął po własne oszczędności, aby możliwie szybko rozpocząć zdjęcia. Efekt końcowy ponownie wprowadził wszystkich w podziw. Krytycy z zachwytem rozpisywali się o niepowtarzalnym, autorskim stylu Dolana. "Nowocześnie opowiedziana, zaskakująca opowieść o miłości... Jeden z najpiękniej nakręconych filmów festiwalu" - zachwycał się dziennikarz "First Showing" po premierowym pokazie w prestiżowej canneńskiej sekcji "Un Certain Regard". "Widać w obrazowaniu Dolana wpływy Wong Kar-Waia, widać francuską Nową Falę, ale widać też oryginalny talent szukający własnego języka" - zauważał w recenzji Paweł Mossakowski z "Gazety Wyborczej".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA - WYŚNIONE MIŁOŚCI (materiał wideo 13:50 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Sztuka Kochania

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...