Ale kino+
alekino+
Film. WYSTARCZY BYĆ

WYSTARCZY BYĆ

Being There
komediodramat, USA/Wlk. Brytania/RFN/Japonia, 1979, 123 min.
reżyseria: Hal Ashby
obsada: Jack Warden, Melvyn Douglas, Peter Sellers, Shirley MacLaine
Premiera w Ale kino+: 3.05.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu

Film oparty na scenariuszu Jerzego Kosińskiego z udziałem Shirley MacLaine, a przede wszystkim znakomitego Petera Sellersa w jednej z ostatnich ról przed śmiercią.

Chance (Peter Sellers) jest prostym ogrodnikiem, który całe życie spędził wewnątrz posiadłości swojego pracodawcy: świat po drugiej stronie muru znany jest mu tylko z telewizji. Kiedy jednak umiera starszy pan, Chance jest zmuszony opuścić posiadłość i skonfrontować się z rzeczywistością. Pierwszymi ludźmi, jakich pozna, okazują się milionerzy Eve (Shirley MacLaine) i Benjamin (Melvyn Douglas) Randowie, którzy potrącają go samochodem. Ben, wpływowy biznesmen powiązany ze światem polityki, wydaje się być bardzo zainteresowany oryginalnymi poglądami ekscentrycznego ogrodnika i wkrótce Chance staje się jego najbliższym powiernikiem.

O sfilmowanie satyry politycznej Jerzego Kosińskiego "Wystarczy być" Peter Sellers, ekscentryczny aktor znany przede wszystkim jako odtwórca głównej roli w serii o Różowej Panterze, zabiegał siedem lat. Kosiński był już wówczas po sukcesie "Malowanego ptaka", który otworzył mu drogę do amerykańskiego środowiska literackiego (polski pisarz, od 1965 roku z obywatelstwem amerykańskim, pełnił m.in. przez dwie kadencje funkcję prezesa Penclubu w USA), co nie przekładało się jednak od razu na zainteresowanie producentów filmowych - decyzję o skierowaniu swojego scenariusza do produkcji Kosiński zawdzięczał głównie popularności Sellersa.

Szybko jednak stało się jasne, że aktor znany głównie dzięki kolejnym filmom o głupawym inspektorze w "Wystarczy być" stworzył jedną ze swoich ciekawszych kreacji - wykorzystał w niej nadzwyczajną umiejętność podszywania się pod różne osoby (w filmie Ashby'ego mówi głosem swojego idola, amerykańskiego komika Stana Laurela), a samą rolę wyróżniono Złotym Globem oraz nominacjami do Oscara i nagrody BAFTA. Postać ogrodnika okazała się też dla Sellersa pożegnaniem z wielkim kinem. Ostatni film z udziałem aktora, "Szatański plan doktora Fu Manchu" (1980) - wprowadzony na ekrany już po jego śmierci w 1980 roku - przeszedł bez echa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...