Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. WZGÓRZE NADZIEI

WZGÓRZE NADZIEI

Cold Mountain
melodramat, USA, 2003, 98 min.
reżyseria: Anthony Minghella
obsada: Donald Sutherland, Jude Law, Kathy Baker, Natalie Portman, Nicole Kidman, Philip Seymour Hoffman, Ray Winstone, Renée Zellweger
Premiera w Ale kino+: 19.09.2009 r.
1.00
343
1 głosy | 89 miejsce w rankingu
WZGÓRZE NADZIEI

"Wzgórze nadziei" to kino zakrojone na wielką skalę. W swoim epickim melodramacie reżyser Anthony Minghella przedstawia miłość na tle wojny secesyjnej, odwołuje się do homeryckiej "Odysei" i obsadza plejadę gwiazd z Nicole Kidman i Jude'm Law'em na czele.

Jest rok 1864. Amerykę rozdziera Wojna Secesyjna. Młody żołnierz Konfederacji, Inman (Jude Law), walczy w niej od trzech lat. Przez ten czas widział dość potworności, śmierci i okrucieństw, aby stracić wiarę w sprawę Południa. Ciężko ranny w bitwie dochodzi powoli do sił i postanawia porzucić armię, aby wrócić do Ady (Nicole Kidman), dziewczyny z rodzinnego miasteczka Cold Mountain w Północnej Karolinie. Oboje ledwo się znają, a jednak Inman czuje, że Ada jest miłością jego życia. Daleko od frontu, w Cold Mountain, dziewczyna rzeczywiście czeka na powrót żołnierza, ale jej sytuacja jest bardzo trudna. Przed wojną wiodła szczęśliwe i dostanie życie. Po śmierci ojca została sama na podupadającej farmie, której nie umiała prowadzić. Pozbawioną męskiej opieki pięknością zainteresował się niejaki Teague (Ray Winstone), odpychający okrutnik zajmujący się polowaniem na dezerterów. Ada nie przetrwałby w latach zamętu, gdyby nie wsparcie Ruby (Renée Zellweger), niezależnej, odważnej i buntowniczej młodej kobiety, która zgodziła się pomagać w prowadzeniu farmy w zamian za dach nad głową. Tymczasem droga Inmana do domu jest długa i najeżona niebezpieczeństwami. Jako dezerter, młody żołnierz jest wyjęty spod prawa. Spotyka w podroży ludzi, którzy skłonni są mu pomóc, ale musi także stawiać czoła łowcom nagród, zdemoralizowanym żołnierzom, którzy przeistoczyli się w bandytów, zbiegłym niewolnikom oraz pokusom mogącym zachwiać jego niezłomnym postanowieniem powrotu do Cold Mountain.

Filmografia przedwcześnie zmarłego w 2008 roku wybitnego brytyjskiego dramaturga ANTHONY'EGO MINGHELLI nie jest obszerna - są to za to bez wyjątku filmy wyraziste i zapadające w pamięć. Dość wspomnieć nagrodzonego 9 Oscarami "Angielskiego pacjenta" czy obraz "Utalentowany pan Ripley". Minghella był mistrzem ekranizacji. "Wzgórze nadziei", podobnie jak "Angielski pacjent", jest adaptacją powieści Charlesa Fraziera. Reżyser nadał temu projektowi epicką, monumentalną skalę. Kręcony w plenerach Rumunii film zrealizowany jest z imponującym rozmachem, a sceny bitew i obraz chaosu w spustoszonym wojną kraju robią ogromne wrażenie. "Wzgórze nadziei" to melodramat, zawierający w sobie elementy filmu drogi. Pierwowzorem każdej opowieści o powrocie do domu jest homerycka "Odyseja" - w książce Fraziera i w filmie Minghelli przywołana otwarcie i w pełni świadomie. Inman, niczym Odyseusz, musi na swej drodze pokonać szereg niebezpieczeństw, pułapek i pokus. Czekająca na niego Ada to z kolei homerycka Penelopa, oblegana przez zalotników.

Obraz Minghelli to kino gwiazdorskie - w głównych rolach występują Nicole Kidman i Jude Law, ale o uwagę widza ostro konkurują wybitni aktorzy z drugiego planu. Atutem "Wzgórza nadziei" są kapitalnie napisane epizody, z galerią barwnych, niezwykłych postaci. Odtwarzają je artyści tego kalibru, co ,b>Natalie Portman, Philip Seymour Hoffman, Ray Winstone czy Donald Sutherland. Najbardziej zapada jednak w pamięć kreacja Renée Zellweger, która zdołała przyćmić samą Nicole Kidman i zdobyła zasłużonego Oscara. Film otrzymał 5 dalszych nominacji, między innymi za rewelacyjne zdjęcia Johna Seale'a oraz za utwory w wykonaniu Stinga i Elvisa Costello - ścieżka dźwiękowa "Wzgórza nadziei" z kompozycjami Gabriela Yareda i produkcjami T-Bone Burnetta to perła muzyki filmowej, na miarę ambitnego projektu Minghelli.


CIEKAWOSTKI:
- o role w filmie starali się byli małżonkowie - Tom Cruise i Nicole Kidman. W chwili, gdy Cruise zrezygnował, Kidman od razu podpisała kontrakt.
- Brendan Glesson (Stobrod Thewes) jest utalentowanym skrzypkiem, więc wszystkie muzyczne partie grał osobiście.
- do zagrania roli Inmana (Jude Law) pod uwagę brani byli Tom Hanks, Brad Pitt i Daniel Day-Lewis, natomiast o rolę Ady (Nicole Kidman) starały się Julia Roberts i Cate Blanchet.
- o rolę Sary (Natalie Portman) starała się piosenkarka Faith Hill.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...