Ale kino+
Kino Mówi: Po Oscarach
Film. XIME

XIME


dramat, Gwinea Bissau/Holandia, 1994, 94 min.
reżyseria: Sana Na N'Hada
obsada: Aful Macka, Etelvina Gomes, Jacquelina Camara, Saene Nanque
Premiera w Ale kino+: 10.12.2004 r.
343

Rok 1963. Gwinea Bissau jest portugalską kolonią. Po obfitych zbiorach w wiosce Xime panują doskonałe nastroje. Powszechnego optymizmu nie podziela tylko wdowiec Iala (Aful Macka), który z trudem radzi sobie z wychowaniem dwóch dorastających synów.

Starszy z nich, Raul (Justino Neto), wyjechał do miasta studiować w seminarium duchownym, ale zamiast kształcić się na księdza przystał do ruchu narodowowyzwoleńczego i jest teraz poszukiwany przez portugalską policję kolonialną. Młodszy Badan (Jose Tamba) został w wiosce, ale coraz wyraźniej manifestuje bunt przeciw tradycji i ojcu. Chłopak nie kryje też miłości do młodej dziewczyny, którą wkrótce ma poślubić Iala. Ta sytuacja nie uchodzi uwadze wioskowej starszyzny, która zaleca przyspieszenie rytualnej inicjacji Badana, ceremonii wprowadzającej młodego człowieka do świata dorosłych mężczyzn. Tymczasem w Xime niespodziewanie pojawia się należący do antykolonialnej partyzantki Raul, a w ślad za nim portugalska policja. Wydarzenia nabierają tempa - w spokojnej do tej pory wsi dojdzie do rozlewu krwi i wybuchu przemocy.

Zrealizowany w koprodukcji z kinematografią holenderską pierwszy film fabularny pochodzącego z Gwinei Bissau reżysera-dokumentalisty, SANY NA N'HADA. Gwinea Bissau to niewielki kraj w północno-zachodniej Afryce, jedno z dziesięciu najbiedniejszych państw świata.
SERIALE

Protokolantka

Freya od wielu lat jest protokolantką w wydziale kryminalnym policji w Berlinie..


Ad Vitam

Świat w przyszłości. Ludzkość okryła metodę regeneracji organizmu, która pozwala na życie wieczne.


Fortitude 3

Finałowy sezon "Fortitude" - mrożącego krew w żyłach serialu sensacyjnego z...


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...