Ale kino+
KINO MÓWI
Film. YASMIN

YASMIN


film obyczajowy, Niemcy/Wlk. Brytania, 2004, 87 min.
reżyseria: Kenneth Glenaan
obsada: Archie Panjabi, Renu Setna, Steve Jackson, Syed Ahmed
Premiera w Ale kino+: 27.08.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 373 miejsce w rankingu
YASMIN

Młoda Pakistanka mieszkająca w północnej Anglii próbuje godzić zachodnią radość życia z surową wschodnią tradycją. Współautorem tej niezwykłej panoramy, przełamanej wydarzeniami z 11 września, jest Simon Beaufoy, scenarzysta "Slumdog: milioner z ulicy".

Yasmin (Archie Panjabi) mieszka w północnej Anglii, ale urodziła się w Pakistanie. Jako nastolatka buntowała się wobec rodziny, tradycyjnych poglądów na życie czy wychowanie. Choć żyje w zachodnim kraju, ojciec wciąż kontroluje jej przyszłość. To on wybiera jej narzeczonego i aranżuje ślub, na który Yasmin posłusznie się zgadza. Narzeczony dziewczyny, Faysal (Shahid Ahmed), jest pastuchem z małej wioski w Pakistanie. Ona, błyskotliwa, wykształcona kobieta, przesiąkła już w dużym stopniu zachodnią kulturą. W tym dziwacznym związku Yasmin nie może być szczęśliwa. Dokucza jej izolacja, boli brak uczuć. Tymczasem nadchodzi przełomowy 11 września, po którym życie Yasmin - jak tysięcy innych osób - już nigdy nie będzie takie samo. Yasmin zmienia się nie do poznania - traci pewność siebie i pogodę ducha. Do tego czuje wrogość dawnych znajomych i współpracowników. Yasmin zdaje sobie sprawę z tego, ze w jej życiu nadeszła nowa epoka i aby się w niej odnaleźć, musi przyjrzeć się dawnym zasadom, wybrać kierunek i oddzielić wiarę od złudzeń.

"Zaczynaliśmy od postawienia sobie pytania: Czym będzie martwił się świat w ciągu następnych pięciu lat? Zadawaliśmy to pytanie setkom osób z różnych środowisk. W końcu trafiliśmy do jednego z małych miasteczek na północy Anglii, którym wstrząsały zamieszki na tle rasowym. Skupiliśmy się na małej społeczności Pakistańczyków, zainspirowały nas zamieszki w Bradford i Oldham. I wtedy historia sprawiła nam okrutną niespodziankę: po 11 września wszystko to, co do tej pory oglądaliśmy wydało się nic nie znaczącymi bójkami na ulicy" - opowiadał KENNETH GLENAAN, reżyser filmu, nagrodzony za "Yasmin" na festiwalach w Mons, Locarno (Nagroda Jury Ekumenicznego) i Dinard. "Yasmin" jest jego pełnometrażowym debiutem, choć Glenaan już sześć lat wcześniej zaczął pracować jako reżyser - zrealizował m.in. krótkometrażówkę "Duck" (1998) i kilka odcinków seriali "The Cops" i "Tajniacy". Do swojego debiutu Glenaan przygotował się doskonale - nie tylko dzięki wnikliwej dokumentacji, ale również dzięki współpracy z najbardziej wziętym dziś scenarzystą w Wielkiej Brytanii - Simonem Beafoyem, zdobywcą Oscara za scenariusz do "Slumdog: milioner z ulicy". Glenaan podkreślał jednak, że nic w jego filmie nie jest wymysłem scenarzysty. "Wszystko to wydarzyło się naprawdę, wszyscy moi bohaterowie istnieją w rzeczywistości. Jedyna licentia poetica na jaką sobie pozwoliliśmy, to zestawienie tych wszystkich biografii w obrębie jednej pakistańskiej rodziny" - tłumaczył.

W epoce terroryzmu - jak nazywa się czas po 11 września - oglądanie "Yasmin" daje podobne wrażenie, jak czytanie "Białych zębów" Zadie Smith, znakomitej młodej pisarki z Wielkiej Brytanii - dla odmiany pochodzenia hinduskiego. Jej niesamowita panorama Londynu obserwowana z punktu widzenia mniejszości narodowych pozwala zrozumieć - o ile to w ogóle możliwe - w jaki sposób konstruowano tę "bombę", która 11 września wywróciła świat do góry nogami. Tak jak "Yasmin" pozwala zrozumieć, co to znaczy być obcym: "Rozmawiałem z młodym człowiekiem z drugiego pokolenia emigrantów, który mówił, że czuje się jak część klubu, ale nie jak pełnoprawny członek. Że zawsze będzie obywatelem drugiej kategorii z powodu koloru swojej skóry. To fascynujące i straszne. Mówił mi: 'Moja skóra jest jak Gwiazda Dawida dla Żydów. Chciałbym być gejem, bo wtedy mógłbym to przynajmniej próbować ukryć'" - opowiadał reżyser.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.