Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Z Archiwum X: Pokonać przyszłość

Z Archiwum X: Pokonać przyszłość

The X Files
thriller/science-fiction, USA, 1998, 212 min.
reżyseria: Rob Bowman
obsada: David Duchovny, Gillian Anderson, Jeffrey De Munn, Martin Landau, Mitch Pileggi
Premiera w Ale kino+: 23.03.2020 r.
5.00
343
5 głosy | 126 miejsce w rankingu
Z Archiwum X: Pokonać przyszłość
© Fox

Serial "Z Archiwum X" okazał się fenomenem lat 90. Skromna produkcja trzykrotnie otrzymała Złoty Glob dla najlepszego serialu telewizyjnego, realizowana była dziesięć lat i zyskała miano kultowej. W 1998 roku powstała jego kinowa wersja.

15 tysięcy lat p.n.e., na ziemiach późniejszego północnego Teksasu, dwaj jaskiniowcy w poszukiwaniu zwierzyny trafiają do tajemniczej groty. Tam zostają zaatakowani przez tajemnicze monstrum. Gdy akcja przenosi się w czasy współczesne, dokładnie do tej samej groty trafia chłopiec bawiący się w pobliżu z rówieśnikami. On również staje się celem ataku niezidentyfikowanej istoty, a w jaskini giną ratownicy, którzy ruszyli chłopcu na pomoc. Kilka dni później agenci FBI Dana Scully (Gillian Anderson) i Fox Mulder (David Duchovny) mają zająć się znajdującą się w federalnym budynku w Dallas bombą. Mimo prób jej rozbrojenia, dochodzi do ogromnego wybuchu, a w ruinach ratownicy odnajdują niemożliwe do zidentyfikowania ciała chłopca oraz trzech mężczyzn. Szefowie FBI winę za wybuch zrzucają na dwójkę agentów. Do Muldera zgłasza się jednak dr Kurtzweil (Martin Landau), który przekonuje Foxa, że eksplozja została zaaranżowana przez służby specjalne, by zatrzeć ślady wypadku w Teksasie. Rząd wie, że na Ziemi żyją przedstawiciele obcej cywilizacji i chce za wszelką cenę ukryć ten fakt.

W trakcie prac nad scenariuszem kinowej wersji "Z Archiwum X" pomysłodawca i producent serii Chris Carter oraz jego współpracownik Frank Spotnitz na osiem tygodni zamknęli się w hotelowym pokoju na Hawajach. Starali się połączyć ogień z wodą - stworzyć film dla miłośników serialu, ale też dla widzów, którzy "Z Archiwum X" nie znają. Reżyserem filmu został ROB BOWMAN, serialowy weteran ("MacGyver", "Star Trek", "Słoneczny patrol", a także kilkadziesiąt odcinków "Z Archiwum X"), który zrealizował na dużym ekranie "Elektrę" (2005) z Jennifer Garner. Fanom serialu spodobał się rozmach filmu i dopracowane efekty specjalne - kinowe "Z Archiwum X" kosztowało 60 milionów dolarów, podczas gdy każdy z odcinków jedynie dwa i pół miliona.

Nie zabrakło oczywiście wykonawców głównych ról - Gillian Anderson grającej rzeczową, opanowaną i szukającą logicznych wyjaśnień Scully oraz Davida Duchovny'ego w roli brawurowego, tropiącego spiski i UFO Muldera. Duchovny, który w latach 80. występował głównie w epizodach (w "Miasteczku Twin Peaks" Lyncha zagrał... agenta FBI!) oraz Anderson, która rozpoczynała aktorską karierę od scen off-Broadwayu, zawdzięczają serialowi Złoty Glob oraz miejsce na liście "50 najpiękniejszych ludzi świata" magazynu "People".




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...