Ale kino+
alekino+
Film. Z moich ust

Z moich ust

Sur Mes Levres
thriller, Francja, 2001, 115 min.
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Emmanuelle Devos, Olivier Gourmet, Olivier Perrier, Vincent Cassel
Premiera w Ale kino+: 8.02.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 49 miejsce w rankingu
Z moich ust

Niedosłysząca dziewczyna ulega erotycznej fascynacji byłym więźniem, który zamierza wykorzystać ją do swojej kolejnej zbrodni. W roli głównej Vincent Cassel, mąż Moniki Bellucci.

Carla Bhem (Emmanuelle Devos) to młoda, mocno niedosłysząca dziewczyna. Pracuje jako sekretarka w dużej firmie. Choć przychodzi do pracy pierwsza i wychodzi ostatnia, niewiele osób zauważa jej pracę. Z powodu swojego kalectwa Carla czuje się wyobcowana i odrzucona, a jej samotność przeradza się w coraz większą frustrację. Nawet najlepsza przyjaciółka traktuje ją zazwyczaj jako bezpłatną opiekunkę do swoich dzieci. Wtedy to w życiu Carli pojawia się Paul Angeli (Vincent Cassel), wytatuowany eks-więzień, którego Carla - na życzenie szefa - zatrudnia jako swojego pomocnika. Paul nie ma żadnych kwalifikacji, nie jest ani odpowiedzialny, ani specjalnie zapalony do pracy. Ma jednak jedną bardzo ważną cechę - pociąga Carlę jako mężczyzna. Kobieta pomaga mu znaleźć mieszkanie, kryje go, kiedy zapomina o spotkaniu z kuratorem i robi wiele innych rzeczy, których cel jest jasny: Carla chce, żeby Paul zaciągnął u niej jak największy dług wdzięczności. Potajemnie rozkoszuje się jego koszula pobrudzoną krwią, fantazjuje na temat ich flirtu i prowadzi w myślach pełne kokieterii rozmowy. Carla ma też pewną umiejętność, która z kolei jest niesłychanie ważna dla Paula: potrafi doskonale czytać z ruchu ust. To oraz jej talent organizacyjny czyni kobietę idealnym partnerem do zbrodni, którą planuje Paul.

"Z moich ust", thriller z mocnym podtekstem seksualnym, to film uzdolnionego francuskiego reżysera JACQUESA AUDIARDA, w Polsce znanego głównie dzięki obrazowi "W rytmie serca" z Romainem Durisem w roli głównej. Film ten okazał się największym jak dotąd sukcesem twórcy - zdobył Baftę, osiem Cezarów i Srebrnego Niedźwiedzia za muzykę. Wcześniej inny film Audiarda, "Wielce skromny bohater" (1996) zdobył w Cannes nagrodę za scenariusz. "Z moich ust" również został doceniony przez Francuską Akademię. Twórcy odebrali statuetki za najlepszy scenariusz i dźwięk, a Emmanuelle Devos - odtwórczyni roli niedosłyszącej Carli - pokonała w wyścigu po statuetkę faworyzowaną po "Amelii" Audrey Tautou. W thrillerze Audiarda Devos towarzyszył Vincent Cassel, powszechnie znany jako mąż Moniki Bellucci. Cassel, niedoszły cyrkowiec, który w kinie zaistniał głównie dzięki współpracy z Mathieu Kassovitzem ("Mulatka", nagrodzona w Cannes "Nienawiść"), od kiedy po występie w "Apartamencie" (1996) związał się z Bellucci, często występuje u boku żony. Dużą popularność obojgu przyniósł kontrowersyjny obraz "Nieodwracalne" Gaspara Noé, w którym - co bardziej rządni wrażeń - doszukiwali się scen dosłownego seksu. Ostatnio Cassel próbuje też zaistnieć w kinie amerykańskim. Udało mu się podłożyć głos Monsieurowi Hoodowi ze "Shreka" (2001) i zagrać u boku Nicole Kidman w komedii kryminalnej "Dziewczyna na urodziny" (2001). Wystąpił też w "Ocean's Twelve: Dogrywka" (2004) i w "Wykolejonym" (2005). We Francji znany jest też z innego powodu -dubbinguje Hugh Granta we wszystkich filmach z udziałem brytyjskiego aktora, które wchodzą na ekrany francuskich kin.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...