Ale kino+
alekino+
Film. Z NAMIĘTNOŚCI

Z NAMIĘTNOŚCI

Passion of Darkly Noon
thriller, Wlk. Brytania/Niemcy/Belgia, 1995, 99 min.
reżyseria: Philip Ridley
obsada: Ashley Judd, Brendan Fraser, Loren Dean, Viggo Mortensen
Premiera w Ale kino+: 3.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 270 miejsce w rankingu

Wychowany w sekcie religijny fanatyk zakochuje się w seksownej kobiecie związanej z innym mężczyzną. Jego zazdrość okaże się zabójcza.

Darkly Noon (Brendan Fraser) całe życie spędził w sekcie, do której należą jego fanatycznie religijni rodzice. Kiedy oboje zostają zamordowani przez przeciwników sekty, zrozpaczony Darkly, wyposażony jedynie w Pismo Święte, ucieka do lasu. Tam odnajduje go Jude (Loren Dean), kierowca ciężarówki, który wycieńczonego mężczyznę odwozi do domu zamieszkałej w lesie pary kochanków, Callie (Ashley Judd) i Claya (Viggo Mortensen). Callie, która pod nieobecność Claya dogląda przybysza, pierwsza zbliża się do Darkleya. On jest naiwnym, religijnym fanatykiem, który postanowił żyć ściśle według zasad Biblii, ona to obyczajowo wyzwolona, szczodrze prezentująca swoje wdzięki kokietka. Nic dziwnego, że atmosfera szybko zaczyna gęstnieć od emocji. Początkowe onieśmielenia Darkly'a, który większość życia spędził w izolacji od ludzi, zamienia się w fascynację, a później - w niebezpieczną obsesję na punkcie kobiety. Obłąkańczo zazdrosny Darkly, słuchając dobiegających zza ściany odgłosów seksualnych uniesień Callie i Claya, obmyśla swój zabójczy plan.

Po sukcesie pełnometrażowego debiutu PHILIPA RIDLEYA, nagrodzonej FIPRESCI w Locarno i Sztokholmie "Połyskliwej skóry" (1990), krytycy z niecierpliwością czekali na kolejny krok londyńskiego reżysera. O pięć lat późniejszy "Z namiętności", którego premiera odbyła się podczas festiwalu w Cannes, nie rozczarował wielbicieli realistyczno-makabrycznych światów, które w swoich filmach kreuje Ridley. O ile jednak w "Połyskującej skórze" twórca w dość lekki sposób opowiadał historię chłopca, który w trudnej rzeczywistości wsi lat 50. ucieka w świat fantazji, podsycanej wampirycznymi opowieściami ojca, "Z namiętności" okazało się filmem dużo bardziej dusznym i podążającym w stronę thrillera.

Nagrodzony na Fantasporto i Sitges - Catalonian International Film Festival obraz krytycy chwalili za sprawnie zbudowaną atmosferę mistyki połączonej z horrorem, ale przede wszystkim za aktorstwo. Nie zawiódł Vigo Mortensen, który zagrał również w poprzednim obrazie Ridleya, ani Ashley Judd, dla której "Z namiętności" był jednym z pierwszych filmów w karierze (w pierwszoplanowej roli zadebiutowała dwa lata wcześniej w "Ruby w krainie szczęśliwości"). Najbardziej zaskoczył jednak Brendan Fraser, znany głównie jako "George prosto z drzewa" (1997), który w "Z namiętności" stworzył najbardziej mroczną postać w swojej aktorskiej karierze. "Promienny Brendan", jak mówi się o nim w branży, uwielbiany za role sympatycznych przystojniaków i nader często uśmiechający się z okładek kolorowej prasy, rolę Darkleya potraktował jako szansę na zmianę wizerunku. Jego surrealistyczna postać z filmu Ridleya okazała się niezwykle cenna dla przyszłej kariery. Dwa lata później, ku rozpaczy swojego agenta, postanowił zagrać homoseksualistę w "The Twilight of the Golds", a rok później Bill Condon powierzył mu ważną rolę w "Bogach i potworach", biografii reżysera kultowych filmów o Frankensteinie, Jamesa Whale'a. "Grałem już przedtem role dramatyczne, ale ze względu na popularność tego filmu ludzie przekonali się, że naprawdę umiem je grać" - mówił Fraser, który po sukcesie filmu Condona uważany jest za aktora bardzo wszechstronnego. Ostatnio zagrał nawet w kultowym już w Ameryce obrazie "Miasto Gniewu (Crash)" (2004), zdobywcy Oscara dla najlepszego filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...