Ale kino+
alekino+
Film. Z rubryki kryminalnej: Dożywocie

Z rubryki kryminalnej: Dożywocie

ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter. Lifetime / Livstid
serial kryminalny, Szwecja, 2012, 89 min.
reżyseria: Ulf Kvensler
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Leif Andrée, Malin Crépin
Premiera w Ale kino+: 25.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 68 miejsce w rankingu
Z rubryki kryminalnej: Dożywocie
1
2

Mroczne sekrety pozornie idealnego policjanta wychodzą na jaw w kolejnym odcinku "Z rubryki kryminalnej", serialu opartego na doskonałym cyklu kryminalnym Lizy Marklund. Czy reporterce śledczej - Annice Bengtzon, uda się rozwikłać sprawę morderstwa i poukładać życie na nowo po rozstaniu z mężem?

Policjantka Nina Hoffman (Ellen Jelinek) zostaje wysłana jako patrol do domu, w którym doszło do strzelaniny. Po dotarciu na miejsce stwierdza z przerażeniem, że to dom jej przyjaciółki, Julii (Sandra Andreis). Hoffman znajduje zwłoki męża Julii, cenionego i popularnego policjanta Davida Lindholma (Christopher Wollter) oraz zszokowaną Julię w szafie. Nigdzie natomiast nie ma synka pary, Alexandra. Julia, jako główna podejrzana w sprawie trafia do aresztu, grozi jej dożywocie. Annika Bengtzon (Malin Crépin) z pomocą współpracowników Berit (Kajsa Ernst) oraz Patricka (Erik Johansson) zabiera się za śledztwo. W życiu prywatnym samej Anniki też nie dzieje się najlepiej. Po rozwodzie z Thomasem (Richard Ulfsäter), ustalenie kwestii opieki nad dziećmi sprawia sporo problemów.

Serial "Z rubryki kryminalnej" powstał na podstawie cyklu powieści autorstwa Lizy Marklund, jednej z twórczyń reprezentujących skandynawską falę kryminału noir, która od kilku dekad opanowuje świat. Każdy z odcinków stanowi niezależną opowieść, którą można oglądać samodzielnie. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro sama Marklund pisanie rozpoczęła od czwartego - jeśli patrzeć na koleje życia Anniki Bengtzon - tomu. Karin Slaugther, amerykańska koleżanka po piórze, autorka bestsellerowego "Tryptyku", trafnie ocenia przyczyny niezwykłego oddziaływania postaci stworzonej przez szwedzką pisarkę: "Jednym z największych osiągnięć Marklund jest subtelna siła jej Anniki Bengtzon, niesamowicie wiarygodniej i zaciekłej postaci. Jak wiele kobiet, Annika walczy o zachowanie równowagi między karierą a życiem rodzinnym. I choć jedna z tych pasji musi czasem z powodu drugiej zejść na dalszy plan, zaangażowanie bohaterki i jej poświęcenia pokazują skomplikowane życie współczesnej kobiety".

Rolę Julii, której grozi tytułowe "Dożywocie" powierzono Sandrze Andreis. Aktorka zagrała epizod w nagrodzonej Oscarem "Dziewczynie z tatuażem" Davida Finchera. Film zrealizowano na podstawie powieści innego Szweda, Stiega Larssona.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Z rubryki kryminalnej
Z rubryki kryminalnej: Prime Time
Z rubryki kryminalnej: Studio sex
Z rubryki kryminalnej: Czerwona Wilczyca
Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...