Ale kino+
alekino+
Film. Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu

Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu

ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter. A Place In the Sun / En plats i solen
serial kryminalny, Szwecja, 2012, 89 min.
reżyseria: Peter Flinth
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Leif Andrée, Malin Crépin
Premiera w Ale kino+: 2.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 71 miejsce w rankingu
Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu
1
2

W finałowym odcinku "Z rubryki kryminalnej" akcja przenosi się z Kręgu Polarnego na rozgrzane latem Costa del Sol. Impulsem do powstania "Miejsca w słońcu" były osobiste doświadczenia pierwszej damy szwedzkiego kryminału, Lizy Marklund.

Sebastian Söderström (Tom Schacht), szwedzki gracz NHL, jego żona i dwójka dzieci giną zatruci gazem podczas włamania do ich domu na hiszpańskim Costa del Sol. Dziennikarka śledcza, Annika Bengtzon (Malin Crépin) zostaje wysłana na Półwysep Iberyjski, by dla sztokholmskiej popołudniówki "Kvällspressen" przygotować relację z tych dramatycznych wydarzeń. Z niechęcią zostawia dzieci w domu byłego męża Thomasa (Richard Ulfsäter) i rusza w drogę. Na miejscu zatrudnia tłumaczkę Caritę Halling-Gonzales (Ruth Vega Fernandez) oraz kontaktuje się z Niklasem Linde (Magnus Krepper), szwedzkim policjantem, który bada sprawę Söderströmów. Dowiaduje się także, że gaz, którego wykorzystany do napadu na dom jest niezwykle drogi, nie użyto go, zatem przypadkiem. Nieoczekiwanie w śledztwie pojawi się trop gangów narkotykowych.

Serial "Z rubryki kryminalnej" zrealizowano na podstawie książkowego cyklu autorstwa Lizy Marklund. Impulsem do powstania tomu "Miejsce pod słońcem" były osobiste doświadczenia pisarki. "Wraz z rodziną przeprowadziłam się do Marbelli, w Hiszpanii. - mówiła w jednym z wywiadów autorka - Wszystkie włamania w tym rejonie odbywają się z użyciem gazu. Przed splądrowaniem domu, napastnicy otumaniają nim właścicieli. Ofiary budzą się, kiedy nawet pierścionki z ich palców zostały już skradzione. [...] Dotychczas nikt nie zginął podczas tych napadów, co trzeba uznać za prawdziwy cud". Inspiracja tym, co dzieje się współcześnie lub tym z przeszłości, co na współczesność wpływa, a także zainteresowanie sposobem działania mediów, to stałe cechy twórczości pisarki, która od wielu lat jest czynną zawodowo dziennikarką.

W 2004 r. berlińskie jury uhonorowało Srebrnym Niedźwiedziem obsadę dramatu "Świt" w reżyserii Björna Rungego. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch członków aktorskiej ekipy "Z rubryki kryminalnej": Leif Andrée, czyli serialowy Spiken oraz Magnus Krepper, przystojny policjant z odcinka "Miejsce na ziemi". Ten drugi znany jest także z innej roli - tym razem mniej przyjemnego - przedstawiciela władzy. Chodzi o postać Hansa Fastego w szwedzkiej ekranizacji "Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz, "Millennium: Zamek z piasku, który runął".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Z rubryki kryminalnej
Z rubryki kryminalnej: Prime Time
Z rubryki kryminalnej: Studio sex
Z rubryki kryminalnej: Czerwona Wilczyca
Z rubryki kryminalnej: Dożywocie
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...