Ale kino+
alekino+
Film. Z rubryki kryminalnej: Prime Time

Z rubryki kryminalnej: Prime Time

ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter. Prime Time
serial kryminalny, Szwecja, 2012, 89 min.
reżyseria: Agneta Fagerström-Olsson, Agneta Fagerstrom-Olsson
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Leif Andrée, Malin Crépin
Premiera w Ale kino+: 4.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 132 miejsce w rankingu
Z rubryki kryminalnej: Prime Time
1
2

Intrygi, rywalizacja i zazdrość to nieodłączne cechy zamkniętego światka telewizyjnych celebrytów. Czy energiczna dziennikarka śledcza, Annika Bengtzon zdoła rozwiązać zagadkę morderstwa w starej posiadłości? "Prime Time" to pierwszy odcinek serialu zrealizowanego na podstawie powieści Lizy Marklund, pierwszej damy szwedzkiego kryminału.

W starej posiadłości pod Sztokholmem ekipa telewizyjna realizuje ostatni odcinek show, którego gospodynią jest Michelle Carlsson (Josephine Bornebusch). Po zakończeniu zdjęć nastrój profesjonalizmu ustępuje zabawie, a alkohol rozwiązuje języki. Następnego ranka Carlsson zostaje znaleziona martwa. Policja rozpoczyna śledztwo. Dziennikarce popołudniówki "Kvällspressen" Annice Bengtzon (Malin Crépin), udaje się dostać do odciętej od świata posiadłości. Dowiaduje się tam, że główną podejrzaną w sprawie jest jej... bliska przyjaciółka, Anne (Moa Gammel). Jaki był motyw działania sprawcy? Co tak naprawdę stało się po zakończeniu nagrania?

"Prime Time" to pierwszy z pięciu odcinków serialu zrealizowanego na podstawie powieści Lizy Marklund, nazywanej "pierwszą damą szwedzkiego kryminału". Powieści pisarki, które ukazały się w 30 krajach, sprzedano w oszałamiającej liczbie ponad 13 milionów kopii. Marklund - dziennikarka i honorowa ambasadorka UNICEF - porusza w swojej twórczości bardzo zróżnicowaną, pogłębioną społecznie tematykę, od tylko pozornie błahych spraw telewizyjnego światka, przez politykę, aż do terroryzmu. Nieodłącznym, tłem zdarzeń jest współczesny warsztat dziennikarski. Główna bohaterka serialu, Annika Bengtzon to bezkompromisowa profesjonalistka, która z nieuleczalnym uporem stara się dotrzeć do sedna spraw i zrobi wiele, by zdobyć "temat". Nieustannie próbuje też godzić własny pracoholizm z rolą matki i partnerki, co często okazuje się zadaniem trudniejszym niż zdobycie K2 w szpilkach od Louboutina.

Także i sama Marklund - doświadczona reporterka i dziennikarka - bardzo wielką wagę przywiązuje do researchu, czyli etapu, który poprzedza powstanie powieści. "Zanim zacznę pisać właściwą historię - zdradza w odpowiedzi na pytania fanów - piszę szczegółowy plan (Tak, zawsze wiem, jakie będzie zakończenie!). Odwiedzam każde miejsce, o którym piszę [...]. Łączy się to z wynajmowaniem prywatnych samolotów, byciem przesłuchiwaną, prawie aresztowaną, odwiedzaniem prosektoriów i przeprowadzaniem wywiadów z bardzo wieloma ludźmi. [...]. Dopiero, kiedy fabuła staje się pewniejsza i bardziej stabilna, zaczynam pisać".

Produkcją ekranizacji powieści Lizy Marklund podjęła się wytwórnia Yellow Bird Productions, odpowiedzialna m.in. za sukces "Wallandera" z Kennethem Branaghem i szwedzkiej wersji "Millennium" z Noomi Rapace w roli charyzmatycznej Lisbeth Salander. W roli Anne, przyjaciółki Anniki występuje urodzona w 1980 r. Moa Gammel. Aktorka znana jest między innymi z roli Elin Nordenskiöld bohaterki serialu "Inspektor Irene Huss".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Z rubryki kryminalnej
Z rubryki kryminalnej: Studio sex
Z rubryki kryminalnej: Czerwona Wilczyca
Z rubryki kryminalnej: Dożywocie
Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...