Ale kino+
alekino+
Film. Z rubryki kryminalnej: Studio sex

Z rubryki kryminalnej: Studio sex

ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter. Studio sex
serial kryminalny, Szwecja, 2012, 89 min.
reżyseria: Agneta Fagerström-Olsson, Agneta Fagerstrom-Olsson
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Leif Andrée, Malin Crépin
Premiera w Ale kino+: 11.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu
Z rubryki kryminalnej: Studio sex
1
2

Krąg podejrzanych o zabójstwo młodej dziewczyny niespodziewanie obejmuje osobę ze szczytów władzy. "Studio sex" to drugi odcinek "Z rubryki kryminalnej", serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści Lizy Marklund, która powołała do życia bystrą i nieustępliwą reporterkę kryminalną - Annikę Bengtzon.

Młodziutka Josephine pada ofiarą morderstwa. Jej nagie zwłoki zostają odnalezione w piękny, letni poranek. Gdy informacja trafia do popołudniówki "Kvällspressen", Annika korzystając z faktu, że jej partner, Thomas (Richard Ulfsäter) wciąż jest na wakacjach z dziećmi, przystępuje do śledztwa i odnajduje Patricię (Madeleine Martin), współlokatorkę ofiary. Początkowo nieufna dziewczyna wyznaje się, że obie z Josephine pracowały w klubie "Studio Sex", pierwsza jako barmanka, druga jako striptizerka. Podejrzenie Anniki pada na chłopaka zmarłej, Joachima (Johannes Albin Alfvén), o którym Particia mówi bardzo niechętnie. Sprawa nie jest jednak tak jasna, jak wydawało się na początku. Wątki plączą się i prowadzą do kręgów rządowych.

Społeczne zaangażowanie i postawa krytyczna wobec zjawisk społecznych, to jedna z cech twórczości skandynawskich autorów kryminałów, jak Henning Mankell, Camilla Läckberg, czy Stieg Larsson. To właśnie świadomość niesprawiedliwości i krzywdy, która dzieje się mniej uprzywilejowanym staje się często impulsem do tworzenia. Także i Liza Marklund, autorka cyklu powieściowego, na podstawie którego zrealizowano serial "Z rubryki kryminalnej", od lat zaangażowana jest w działania upowszechniające wiedzę o prawach człowieka. Od 2004 r. jest także Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i w ramach tej funkcji zajmuje się kwestiami związanymi ze współczesnym niewolnictwem, czy zagrożeniem wirusem HIV. O tym jak postrzega przyczyny popularności kryminału w krajach skandynawskich mówiła w jednym z wywiadów: "Przede wszystkim mamy przywilej żyć w kraju o stabilnym systemie demokratycznym. Weźmy na przykład Amerykę Południową, która jest przeciwieństwem takiego komfortu; tam praktycznie nie istnieją kryminały. Kiedy dorastasz w społeczeństwie, które wciąż zmaga się z przemocą i złem, nie masz potrzeby zastanawiać się nad tymi sprawami. Mamy to szczęście, że zostaliśmy dobrze wykształceni i dano nam wolność krytykowania własnego kraju. Poza tym zimy tutaj naprawdę mają w sobie coś magicznego, czego jeszcze trzeba, by puścić wodze fantazji?".

W roli kierownika, a potem szefa redakcji "Kvällspressen", Andersa Schymana obsadzono Björna Kjellmana. Ten doświadczony aktor znany jest między innymi z występu w ekranizacji powieści Mikaela Niemiego "Muzyka pop z Vittuli", oraz ze zrealizowanego w zgodzie z wymogami Dogmy komediodramatu "Old, New, Borrowed and Blue". Ta ostatnia rola przyniosła mu nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu filmowym w Karlovych Varach.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Z rubryki kryminalnej
Z rubryki kryminalnej: Prime Time
Z rubryki kryminalnej: Czerwona Wilczyca
Z rubryki kryminalnej: Dożywocie
Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...