Ale kino+
alekino+
Film. Z rubryki kryminalnej

Z rubryki kryminalnej

ANNIKA BENGTZON: Crime Reporter
serial kryminalny, Szwecja, 2012
reżyseria: Agneta Fagerström-Olsson, Agneta Fagerstrom-Olsson
obsada: Björn Kjellman, Leif Andree, Leif Andrée, Malin Crépin
Premiera w Ale kino+: 4.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu
Z rubryki kryminalnej

"Niezależność bohaterki Hoega ze 'Smilli w labiryntach śniegu', wymieszana z przenikliwością i szczerością Clarice Sterling z 'Milczenia owiec' " - taki lapidarny przepis na bohaterkę serialu "Z rubryki kryminalnej" podaje brytyjski "Daily Express". Serial powstał na podstawie bestsellerowych powieści szwedzkiej gwiazdy kryminału, Lizy Marklund. W tytułowej roli obsadzono skandynawską "dziewczynę z sąsiedztwa" - Malin Crépin.

Serial "Z rubryki kryminalnej" zrealizowano na podstawie powieści "pierwszej damy szwedzkiego kryminału" - Lizy Marklund (ponad 13 milionów książek sprzedanych na całym świecie). Ta była dziennikarka bohaterką swojej serii uczyniła nie prywatnego detektywa, czy policjanta, ale reporterkę śledczą Annikę Bengtzon, pracującą dla sztokholmskiej popołudniówki "Kvällspressen". Annika, bezkompromisowa profesjonalistka, z uporem dąży do zbadania sedna każdej sprawy i zrobi wiele, by zdobyć "temat". Nieustannie próbuje godzić własny pracoholizm z rolą matki i partnerki, co często okazuje się karkołomnym zadaniem. W kolejnych odcinkach tropić będzie m.in. kulisy morderstwa w światku telewizyjnych celebrytów, powiązania osób ze szczytów władzy ze śmiercią pewnej striptizerki, nowe fakty dotyczące ataku terrorystycznego sprzed lat i rodzinne sekrety policjantów. Nieodłączną częścią opowiadanych historii jest intrygujący obraz współczesnego świata mediów oraz metod wykorzystywanych w dziennikarstwie śledczym.

W roli głównej wystąpiła szwedzka aktorka młodego pokolenia Malin Crépin (wcześniej pojawiła się m.in. w serialu "Komisarz Winter"), zaś ekranizacji cyklu Marklund podjęło się szwedzko-duńskie studio Yellow Bird Productions. Wytwórnia założona przez Henninga Mankella, innego ze szwedzkich kryminalnych tuzów, reklamuje się mottem: "przerabiamy bestsellery na blockbustery". i ma na koncie takie sukcesy jak "Millennium" czy "Wallander". W przypadku powieści Marklund sfilmowano aż sześć z dziewięciu tomów. Pierwsza część cyklu, "Testament Nobla", powstała jako film kinowy i weszła na szwedzkie ekrany w marcu 2012. Pięć pozostałych tworzy nowoczesny, dynamiczny serial, którego emisję ale kino+ rozpocznie w listopadzie.


LIZA MARKLUND VS ANNIKA BENGTZON
Zanim Liza Marklund zdobyła sławę, jako autorka kryminalnych bestsellerów wiele lat pracowała jako reporterka, dzięki czemu mogła przekazać swojej bohaterce własne, bogate doświadczenie zawodowe . Tworząc powieści korzysta nadal z dziennikarskiego warsztatu, zwłaszcza na etapie zbierania materiałów: "Zanim zacznę pisać właściwą historię - zdradza w odpowiedzi na pytania fanów - piszę szczegółowy plan (Tak, zawsze wiem, jakie będzie zakończenie!). Odwiedzam każde miejsce, o którym piszę [...]. Łączy się to z wynajmowaniem prywatnych samolotów, byciem przesłuchiwaną, prawie aresztowaną, odwiedzaniem prosektoriów i przeprowadzaniem wywiadów z bardzo wieloma ludźmi. [...]. Dopiero, kiedy fabuła staje się pewniejsza i bardziej stabilna, zaczynam pisać".

Bohaterka serii - Annika Bengtzon, odziedziczyła nazwisko po byłym i bardzo cenionym przez Marklund szefie, a imię po jej córce. Pisarka twierdzi, że wymyślona przez nią postać dociekliwej dziennikarki towarzyszyła jej niemal od dzieciństwa. Być może, dlatego właśnie Annika jest tak wielowymiarowa i przekonująca. Moc jej oddziaływania potwierdza opinia innego pisarza, guru amerykańskiej literatury kryminalnej - Jeffrey'a Deavera, twórcy takich hitów, jak sfilmowany przez Philipa Noyce'a "Kolekcjoner kości": "Dziennikarka śledcza Annika Bengtzon to typ postaci, jaki cenię [...]. Jest bezkompromisową profesjonalistką, którą mobilizuje ambicja, ale i moralny nakaz ujawniania prawdy. Jest matką i jest jednocześnie kobietą niepewną i delikatną, taką, jacy stajemy się wszyscy na mglistych terytoriach miłości i partnerstwa. Jednym słowem; ona jest prawdziwa. Ona jest nami. Albo jest taka, jacy chcielibyśmy być".

ODCINKI

Z rubryki kryminalnej: Prime Time
Z rubryki kryminalnej: Studio sex
Z rubryki kryminalnej: Czerwona Wilczyca
Z rubryki kryminalnej: Dożywocie
Z rubryki kryminalnej: Miejsce w słońcu
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...