Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Za garść dolarów

Za garść dolarów

Per un pugno di dollari
western, Włochy/Hiszpania, 1964, 95 min.
reżyseria: Sergio Leone
obsada: Clint Eastwood, Gian Maria Volonte, Gian Maria Volonté, Gian Maria Volonté, Marianne Koch
Premiera w Ale kino+: 4.02.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu
Za garść dolarów

"Za garść dolarów" to pierwsza część kultowej, "dolarowej trylogii" Sergio Leone z fenomenalną muzyką włoskiego mistrza muzycznego ambientu, Ennio Morricone oraz pamiętną rolą czterokrotnego laureata Oscara, Clinta Eastwooda.

Samotny, bezimienny rewolwerowiec (Clint Eastwood) przyjeżdża do San Miguel, martwego miasta na meksykańskim pograniczu, w którym człowiek wzbogaca się zabijając innych, albo też ginie wzbogacając innych. Miasta, w którym tylko jeden człowiek nie zarzucił swojego zajęcia: wytwórca trumien, Piripero. San Miguel wyniszcza walka dwóch przemytniczych i bandyckich klanów: braci Rojo i braci Baxterów. Przybysz, mimo ostrzeżeń miejscowego oberżysty, angażuje się w konflikt i gruntownie zapoznaje braci Baxterów ze swymi umiejętnościami strzeleckimi, po czym rusza do siedziby trzech braci Rojo; przywódcy bandy Don Miguela, krewkiego Estebana i siejącego grozę Ramóna (Gian Maria Volonté). W ich rezydencji poznaje piękną ukochaną ostatniego z nich, Marisol (Marianne Koch).

"Za garść dolarów" - pierwsza część "dolarowej trylogii" SERGIO LEONE - rozpoczęła zupełnie nowy etap w historii westernu. Zaprezentowany w 1964 r. (w USA w 1967 r.) film Leone stanowił atak reżysera nie tylko na amerykański rynek filmowy, ale i na kostniejącą, coraz bardziej moralizatorską westernową formę. Twardy, bezimienny rewolwerowiec był nowym typem bohatera, który wielokrotnie powróci u Leone, między innymi w gatunkowym arcydziele "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Aby zwiększyć szanse "Za garść dolarów" na amerykańskim rynku, w filmie zastosowano dubbing, a Włosi - żeby sprawiać wrażenie "miejscowych" - w wystąpili pod amerykańsko brzmiącymi nazwiskami. I tak, Ennio Morricone - autor doskonałej ścieżki dźwiękowej - został Danem Savio, a odtwórca roli Ramona, Gian Maria Volonté, Johnem Welsem. Nie obyło się jednak bez kłopotów. Akira Kurosawa oskarżył Leone o dokonanie plagiatu jego własnego "Yojimbo". Japoński mistrz miał powiedzieć, "Leone zrobił udany film, ale to mój film". Sprawę zakończyła ugoda w sądzie, a "Za garść dolarów" odniosło sukces po obu stronach oceanu. Krytycy ironicznie nazywali przedstawicieli owej włoskiej ofensywy "spaghetti westernami". Nazwa ta przyjęła się błyskawicznie, ale wbrew intencjom twórców, prędko przestała być używana w pogardliwym znaczeniu, a stała się neutralnym określeniem nowego etapu w historii gatunku.

Jednym ze współautorów sukcesu trylogii - także: "Za kilka dolarów więcej" i "Dobrego, złego i brzydkiego" - jest Clint Eastwood. Mało wtedy znanemu aktorowi współpraca z Leone i sukces jego filmów, otworzyła wiele drzwi. Rola bezimiennego bohatera to aktorski majstersztyk. Legenda głosi, że tajemniczy wyraz twarzy był skutkiem niesmaku, jaki w niepalącym aktorze wywoływała konieczność nieustannego żucia cygara. Eastwood, który ugruntował swoją popularność serią filmów o brutalnym gliniarzu "Brudnym Harrym", już jako dojrzały człowiek zajął się z sukcesem reżyserią. Dwa jego najsłynniejsze autorskie filmy - "Bez przebaczenia" i "Za wszelką cenę", przyniosły mu Oscary za reżyserię i dla najlepszego filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...