Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Za kilka dolarów więcej

Za kilka dolarów więcej

For a Few Dollars More
western, Włochy/Niemcy/Hiszpania, 1965, 126 min.
reżyseria: Sergio Leone
obsada: Clint Eastwood, Gian Maria Volonte, Gian Maria Volonté, Gian Maria Volonté, Josef Egger, Lee Van Cleef, Mara Krup
Premiera w Ale kino+: 4.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 64 miejsce w rankingu
Za kilka dolarów więcej

Druga część słynnej trylogii westernowej Sergia Leone, dzięki której Clint Eastwood stał się nowym idolem pokolenia kinomanów.

Pułkownik Douglas Mortimer (Lee Van Cleef) i tajemniczy Człowiek Bez Imienia (Clint Eastwood), dwaj wrodzy sobie łowcy nagród, polują na tego samego przestępcę, groźnego Indio (Gian Maria Volante). Ponieważ bandzior jest tyleż sprytny, co niebezpieczny, "myśliwi" postanawiają zawrzeć rozejm i wspólnie go schwytać. Zwłaszcza że pułkownik, oprócz wysokiej nagrody, ma też inny, dużo ważniejszy motyw. Wspólny pościg nie może jednak obyć się bez konfliktów.

Człowiek Bez Imienia to niewątpliwie jedna z najwyrazistszych postaci w historii westernu. Kamienna twarz, poncho i nieodmiennie spoczywająca na kaburze prawa ręka stały się szybko symbolami tego bohatera, w którego genialnie wcielił się Clint Eastwood. Wykreowany przez niego rewolwerowiec nie miał w sobie nic z romantycznych i prawych bohaterów hollywoodzkich opowieści o Dzikim Zachodzie. Był twardy, obywał się bez sentymentów, a jego motywy nie zawsze można było nazwać szlachetnymi. W życiu kierował się honorem, ale też troską o własną skórę, a strzelał szybko i celnie: w "Za kilka dolarów więcej" z jego ręki pada jedenaście śmiertelnych strzałów. W rzeczywistości jednak Eastwood, który za rolę Bezimiennego otrzymał 50 tysięcy dolarów i nowe Ferrari, strzelał wolniej niż Lee Van Clif, czyli filmowy pułkownik Douglas Mortimer - Van Clif na wyciągnięcie broni i strzał potrzebował zaledwie trzech klatek filmu.

Nie byłoby jednak Człowieka Bez Imienia, gdyby nie odwaga SERGIO LEONE, który swoje oryginalne spaghetti-westerny zaczął kręcić w czasach, kiedy włoska publiczność chciała oglądać wyłącznie superprodukcje o bohaterach antycznych. Leone pierwszy raz stanął za kamerą w zastępstwie chorego kolegi, a wkrótce potem stał się jednym z najbardziej znanych włoskich reżyserów. Za oceanem największe uznanie zdobył jego dramat kryminalny "Dawno temu w Ameryce" (1984) z Robertem De Niro w roli głównej, nominowany do Złotego Globu i Oscara.

"Za kilka dolarów więcej" to również kolejny film Leone, do którego muzykę napisał jeden z najbardziej cenionych kompozytorów filmowych i współczesnych Ennio Morricone, zdobywca pięciu nagród BAFTA, dwóch Złotych Globów, Europejskiej Nagrody Filmowej i nagrody za całokształt pracy na festiwalu w Wenecji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...