Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZABAWNA DZIEWCZYNA

ZABAWNA DZIEWCZYNA

Funny Girl
musical, USA, 1968, 142 min.
reżyseria: Willam Wyler
obsada: Anne Francis, Barbra Streisand, Kay Medford, Omar Sharif
Premiera w Ale kino+: 6.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 48 miejsce w rankingu

Opowieść o żydowskiej dziewczynie, która zaczynała w amerykańskich slumsach, a skończyła w największych rewiach świata.

Film WILLIAMA WYLERA, jednego z najpopularniejszych ówczesnych hollywoodzkich reżyserów (m.in. twórcy "Ben Hura"), to ekranizacja znanego musicalu, który z kolei oparty jest na wydarzeniach autentycznych - producent "Zabawnej dziewczyny" Ray Stark był pasierbem tytułowej bohaterki Funny Brice.

Życie Funny (Barbra Streisand) jest spełnieniem "american dream". Młoda Żydówka mieszkająca w slumsach Lower East Side marzy o karierze w show-biznesie. Choć nie należy do typowych piękności, może poszczycić się wspaniałym głosem i niebywałym talentem komediowym. Obdarzona przydomkiem "Funny Girl" dzięki własnej determinacji staje się jedną z pierwszych gwiazd słynnej "Ziegfeld Follies". Jak przystało na gwiazdę, Funny pechowo lokuje swoje uczucia. Zakochuje się w Nicku Arnsteinie (Omar Sharif), przystojnym hazardziście, którego długi wkrótce zaważą na jej karierze.

Choć wydawałoby się, że główną rolę w obrazie Wylera mogła zagrać tylko Barbra Streisand (w wersji scenicznej wcieliła się w postać Funny ponad tysiąc razy), Columbia - wytwórnia "Zabawnej dziewczyny" - długo upierała się, aby zamiast niej zaangażować Shirley MacLaine. Roy Stark, od początku zachwycony talentem Streisand, nie dał się jednak przekonać do zmiany. Jego intuicja nie zawiodła: debiutująca w kinie broadwayowska aktorka za rolę Funny Brice otrzymała Oscara, Złoty Glob i nominację do nagrody BAFTA, a kompozytor muzyki do filmu Jule Styne powiedział o niej później, że z trzyminutowej piosenki potrafi zrobić "dobrze napisany dramat w trzech aktach". Partnerował jej Omar Sharif, który wtedy - po występie w "Lawrance'ie z Arabii" i "Doktorze Żywago" - był już niekwestionowanym amerykańskim idolem. Jednak i on trafił na plan "Zabawnej dziewczyny" w zastępstwie. Rolę Nicka miał bowiem z początku grać sam Frank Sinatra, ale producenci zrezygnowali z niego, ponieważ... Streisand go nie znosiła. Nie tylko jego zresztą. Ponoć to właśnie jej trudny charakter był jednym z powodów odejścia Sidneya Lumeta, pierwszego reżysera. Wyler natomiast, który zajął jego miejsce, od razu uległ urokowi aktorki - po obejrzeniu zmontowanego filmu pozostali członkowie obsady mieli żal do reżysera, że wyciął bardzo wiele scen z ich udziałem, a na ekranie niemal od początku do końca króluje Streisand.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...