Ale kino+
alekino+
Film. Zabić prezydenta

Zabić prezydenta

The Assassination of Richard Nixon
dramat sensacyjny, USA/Meksyk, 2004, 92 min.
reżyseria: Niels Mueller
obsada: Don Cheadle, Naomi Watts, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 21.03.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 81 miejsce w rankingu
Zabić prezydenta

Stany Zjednoczone, 1974 rok. Amerykę dotyka najpoważniejszy od lat kryzys polityczny. U władzy jest prezydent Richard Nixon. Sam Bicke (Sean Penn), sprzedawca mebli, jak wielu Amerykanów jest niezadowolony z sytuacji w kraju.

Nie układa mu się również życie osobiste. Jest w separacji z żoną (Naomi Watts), która nie chce słyszeć o jakichkolwiek próbach ratowania małżeństwa, a ukochane córki mają do niego delikatnie mówiąc lekceważący stosunek. Od dłuższego czasu Sam usiłuje też bezskutecznie otworzyć własny biznes, ale nikt nie chce mu pomóc, ponieważ jego wspólnik Bonny Simmons (Don Cheadle) jest Afroamerykaninem. Żeby odreagować frustrację Sam postanawia więc przejść do historii Ameryki i zabić prezydenta, skompromitowanego już wówczas aferą Watergate. Z pistoletem schowanym w nogawce spodni zamierza porwać samolot i - nie bacząc na ofiary - rozbić go o Biały Dom.

"Od lat interesował mnie okres, o którym historycy pisali jako o dekadzie szoku dla amerykańskiego systemu społecznego i politycznego" - mówił reżyser filmu, NIELS MUELLER, wyjaśniając powody, dla których podjął temat prezydentury Nixona. "Rozpoczęło ją zabójstwo Kennedy'ego, a zwieńczyła rezygnacja Nixona. Mówi się, że to czas, w którym Ameryka straciła swoją niewinność. Dotarcie do tego, czy tak było naprawdę, stało się dla mnie celem nakręcenia tego filmu". Pomysł na scenariusz narodził się natomiast, kiedy Mueller natrafił na historię Sama Bicke'a - autentycznego amerykańskiego zbrodniarza, który rzeczywiście planował zamach na prezydenta (swoje zamiary rejestrował zresztą na kasetach, które wysyłał m.in. do Leonarda Bernsteina). Jego nieudany atak inspirowany był prawdopodobnie działaniami nowoorleańskiego snajpera Jimmy'ego Essexa, choć nie wyklucza się również, że Bicke miał coś wspólnego z Czarnymi Panterami. Bicke'owi udało się uprowadzić samolot, ale ostatecznie zginął zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Co ciekawe, fakt, że celem zamachu było zabicie Nixona ujawniono dużo później - początkowo incydent traktowano jak porwanie.

"Zabić prezydenta" był pierwszym filmem wyreżyserowanym przez Muellera, który dwa lata wcześniej zadebiutował również jako scenarzysta filmu "Debiutant". Rolę Sama Bicke'a reżyser powierzył Seanowi Pennowi, laureatowi Oscara, berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia i nagród aktorskich w Cannes i Wenecji. Żonę głównego bohatera zagrała Naomi Watts, pamiętna zwłaszcza dzięki przejmującej kreacji w "Mulholland Drive" (2001) Davida Lyncha, za którą otrzymała nagrodę krytyków z Chicago, San Diego i Las Vegas oraz nagrodę National Board of Review. Dużym sukcesem Watts była nagrodzona w Wenecji i podczas rozdania Independent Spirit Awards, a także nominowana do Oscara i BAFTY rola w "21 gramach" (2003) Alejandro Gonzáleza Inárritu, można ją było oglądać także jako adorowaną przez gigantycznego goryla Ann Darrow w "King Kongu" Petera Jacksona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...