Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZABIJ MNIE JESZCZE RAZ

ZABIJ MNIE JESZCZE RAZ

Kill Me Again
thriller, 1989, USA, 93 min.
reżyseria: John Dahl
obsada: Joanne Whalley, Michael Madsen, Pat Mulligan, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 1.01.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 629 miejsce w rankingu

"Zabij mnie jeszcze raz" to debiutancki obraz Johna Dahla, reżysera zafascynowanego "czarnym" kinem lat 40., jednego z czołowych twórców nurtu post-noir. W swoich kolejnych filmach ("Red Rock West", "Ostatni podbój") Dahl sięgał po konwencje filmu noir umieszczając je we współczesnych realiach. "Zabij mnie jeszcze raz" nie jest wyjątkiem.

Film zaczyna się jak klasyczny czarny kryminał z dawnych lat. W biurze siedzącego po uszy w kłopotach prywatnego detektywa Jacka (Val Kilmer) pojawia się piękna kobieta nazwiskiem Fay Forrester (Joanne Whalley) - i składa nietypową propozycję. Młoda dama ukrywa się przed swoim chłopakiem, psychopatycznym gangsterem Vince'm (Michael Madsen). Zadaniem Jacka ma być zaaranżowanie fikcyjnej śmierci uciekinierki. Detektyw zdaje sobie sprawę, że dziewczyna ma coś na sumieniu, jest jednak winien mafii większą kwotę, poza tym nie pozostaje obojętny na urodę Fay. Z fatalizmem godnym Humphery'a Bogarta przyjmuje zlecenie. Czyni to oczywiście na swoją zgubę. Złowieszczy Vince szybko dowiaduje się o mistyfikacji, zaś nieszczęsny detektyw wpada za sprawą Fay w tarapaty o jakich mu się nie śniło.

Premiera "Zabij mnie jeszcze raz" przeszła bez większego echa - widzowie zwrócili uwagę na film dopiero po sukcesach następnych produkcji JOHNA DAHLA. Docenili wówczas walory pierwszego dzieła autora "Red Rock West" - koronkową intrygę, stylową narrację oraz więcej niż przyzwoite kreacje aktorskie. Występ w "Zabij mnie jeszcze raz" zalicza się do najlepszych ról Vala Kilmera ("The Doors", "Gorączka"), aktora rzadko chwalonego przez krytykę, któremu tym razem udało się zebrać bardzo pochlebne opinie. Amantowi partneruje jego ówczesna żona, piękna Joanne Whalley-Kilmer, wprost stworzona do grania obowiązkowej w filmie noir postaci femme fatale. Małżeństwu Kilmerów film ukradł jednak Michael Madsen, który jako nikczemny Vince stworzył mistrzowską kreację zapowiadającą już niezapomnianą rolę z "Wściekłych psów" Quentina Tarantino.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...