Ale kino+
alekino+
Film. ZABITY NA ŚMIERĆ

ZABITY NA ŚMIERĆ

Murder by Death
kryminalny, USA, 1976, 94 min.
reżyseria: Robert Moore
obsada: Alec Guinness, David Niven, Maggie Smith, Peter Falk, Peter Sellers, Truman Capote
Premiera w Ale kino+: 25.10.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 407 miejsce w rankingu
ZABITY NA ŚMIERĆ
1
2

Pięciu najsłynniejszych detektywów świata rozwiązuje zagadkę morderstwa podczas kolacji u pewnego ekscentrycznego milionera. Wyborny pastisz filmów detektywistycznych uświetniony doborową obsadą.

Na zaproszenie kalifornijskiego milionera Lionela Twaina (Truman Capote) do jego położonej na odludziu rezydencji przyjeżdża pięciu światowej sławy detektywów. Wśród zaproszonych gości oraz towarzyszących im osób znajdują się: przybyły z Chin inspektor Sidney Wang (Peter Sellers), dystyngowany nowojorczyk Dick Charleston (David Niven) wraz z żoną Dorą (Maggie Smith), Jessica Marbles (Elsa Lanchester) z Anglii, Milo Perrier (James Coco) z Belgii, oraz Sam Diamond (Peter Falk) z San Francisco. Przy wystawnej kolacji gospodarz wyjawia powód zaproszenia znamienitych gości. Zaskoczeni biesiadnicy dowiadują się, że punktualnie o północy dojdzie do morderstwa. Lionel Twain nie chce zdradzić, kto go dokona i kto padnie ofiarą zbrodni. Rolą mistrzów dedukcji jest rozwikłanie tej kryminalnej zagadki. Ten, komu się to uda, wzbogaci się o okrągły milion dolarów.

Pomysł na tę przezabawną czarną komedię zrodził się w głowie scenarzysty Neila Simona. Jeden z najczęściej wystawianych dramaturgów, autor takich tytułów, jak: "Dziwna para", "Dziewczyna na pożegnanie", czy "Promienni chłopcy", postanowił tym razem zadrwić z konwencji powieści detektywistycznej. W scenerii ponurej rezydencji umieścił postaci znane z popularnych książek czy filmów kryminalnych. Niechlujny, wiecznie zmęczony Sam Diamond w wykonaniu Petera Falka to parodia amerykańskiego detektywa w typie Sama Spade'a z powieści Dashiella Hammetta. Z prozy Hammetta wywodzi się również grane przez Davida Nivena i Maggie Smith małżeństwo Dicka i Dory Charleston, w których z łatwością rozpoznajemy Nicka i Norę Charles. Skośnooki Sidney Wang, w którego wcielił się Peter Sellers, wzorowany jest z kolei na postaci Charliego Chana stworzonej przez Earla Derra Biggersa. Z powieści Agathy Christie pochodzi kojarzący się z Herkulesem Poirot demoniczny belgijski inspektor Milo Perrier a w Jessice Marbles w wykonaniu Elsy Lanchester dostrzeżemy popularną pannę Marple. Plejadę gwiazd pojawiających się w tej skrzącej od absurdalnych dialogów, cytatów i nawiązań komedii uzupełnia Alec Guinness w roli niewidomego lokaja. Osobnym powodem, dla którego warto obejrzeć film, jest występ słynnego pisarza Trumana Capote. Za rolę Lionela Twaina został wyróżniony nominacją do Złotego Globu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...