Ale kino+
alekino+
Film. ZABŁĄKANI

ZABŁĄKANI

Les Egares
dramat, Francja/Wlk. Brytania, 2003, 95 min.
reżyseria: Andre Techine
obsada: Clemence Meyer, Emmanuelle Beart, Emmanuelle Béart, Gaspard Ulliel, Gregoire Leprince-Ringuet, Grégoire Leprince-Ringuet, Grégoire Leprince-Ringuet
Premiera w Ale kino+: 28.11.2007 r.
4.00
343
8 głosy | 197 miejsce w rankingu
1
2

André Téchiné, wielka indywidualność francuskiego kina i były krytyk "Cahiers du Cinema" kreśli zmysłowy romans dojrzałej wdowy i tajemniczego nastolatka w ogarniętej wojenną paniką Francją.

Jest czerwiec 1940 roku. Wojska niemieckie posuwają się w stronę Paryża. Odile (Emmanuelle Beart), owdowiała nauczycielka, wraz z dwójką swoich dzieci dołącza do exodusu uciekinierów. Dwunastoletni Philippe (Gregoire Leprince-Ringuet) i siedmioletnia Cathy (Clemence Meyer) wiedzą tylko, że uciekają na południe. Po pokonaniu 50 kilometrów doganiają ich niemieckie samoloty. Naziści bombarduję uchodźców, a Odile i jej dzieci - jak wielu innych - tracą wszystko. Nagle, ze zmieszanego z pyłem powietrza zjawia się młody mężczyzna z ogoloną głową i zabiera kobietę i jej dzieci z miejsca masakry. Przedstawia się jako Ivan (Gaspard Ulliel), ma siedemnaście lat. Nie wyjaśnia powodu, dla którego zdecydował się im pomóc, ale udziela im schronienia w swojej samotni. Mimo różnicy wieku nie ukrywa swojej fascynacji zmysłową Odile. Wśród wojennej zawieruchy, odcięci od świata, oboje ulęgają namiętnością wchodząc w wyklęty, erotyczny związek.

Prezentowani w konkursie głównym w Cannes "Zabłąkani" to film ANDRE TECHINE'A, francuskiego reżysera, który sztuki filmowej uczył się jako krytyk. Po skończonej na Sorbonie filozofii zaczął współpracować z prestiżowym pismem "Cahiers du Cinema", od którego zaczęła się francuska Nowa Fala. Pisał między innymi o wczesnych filmach Milosa Formana i Jerzego Skolimowskiego, aż wreszcie w 1970 roku zadebiutował filmem "Paulina odchodzi". Jego film, dramat "Świadkowie" gorąco przyjęła publiczność festiwalu w Berlinie oraz Ery Nowych Horyzontach we Wrocławiu. W obu filmach wystąpiła zresztą Emmanuelle Beart, jedna z ulubionych aktorek Techine, znana w Polsce głównie z roli w "Piekle" Danisa Tanovica do scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego.

Z Beart, której na planie "Zabłąkanych" towarzyszył Gaspard Ulliel, odtwórca głównej roli w "Hannibal. Po drugiej stornie maski", francuski reżyser po raz pierwszy spotkał się na planie "Nie całuję" (1991), którym walczył o najwyższy laur na festiwalu w Karlowych Warach. Techine miał już wtedy na koncie nagrodę za reżyserię w Cannes za kontrowersyjny "Randes-vous" (1985), w którym Juliette Binoche nie umiała wybrać między gwiazdorem porno a sławnym reżyserem. Beart pięć lat wcześniej odebrała swojego pierwszego Cezara za rolę w "Manon u źródeł" Claude'a Berri. Później Techine współpracował z takimi ikonami francuskiego kina, jak Isabelle Adjani i Isabelle Huppert, które zagrały w jego "Siostrach Bronte" czy Catherine Deneuve, która - ku zaskoczeniu reżysera - zgodziła się wystąpić w "Mojej ulubionej porze roku" opowiadającej o uczuciowej fascynacji brata i siostry. "Oszalałem ze szczęścia, gdy Catherine Deneuve wyraziła pragnienie pracy ze mną" - mówił później Techine. Reżyser, choć nie ukrywa fascynacji ciekawymi kobietami, jest zadeklarowanym homoseksualistą - stąd obecność takich wątków we wszystkich niemal jego filmach, zwłaszcza w "Świadkach" opowiadających o początkach epidemii AIDS.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...