Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Żądło

Żądło

The Sting
komediodramat, USA, 1973, 124 min.
reżyseria: George Roy Hill
obsada: Charles Durning, Paul Newman, Robert Redford, Robert Shaw
Premiera w Ale kino+: 18.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
Żądło

Nagrodzony 7 Oscarami kultowy film George'a Roy Hilla z brawurowymi rolami Paula Newmana i Roberta Redforda.

Ameryka w czasach Wielkiego Kryzysu. Doyle Lonnegan (Robert Shaw) jest groźnym gangsterem, przed którym drży całe Illinois. Pewnego dnia wysyła jednego ze swoich ludzi, żeby w umówione miejsce dostarczył dziesięć tysięcy dolarów. "Kuriera" przez pomyłkę okradają dwaj sympatyczni oszuści - Johnny Hooker (Robert Redford) i Luther Coleman (Robert Earl Jones). Lonnegan, żeby dać im nauczkę, wydaje wyrok na Luthera. Johnny postanawia pomścić kolegę, a pomóc mu w tym ma stary kumpel Henry Gondorff (Paul Newman). Wspólnie przygotowują akcję (tytułowe "żądło"), która ma doprowadzić Lonnegana do ruiny.

O ile lata 60. obfitowały w filmy o tematyce jak najbardziej współczesnej, bliskiej życiu i jego bieżącym problemom, o tyle lata 70. rozpoczęły się dość nagłym zwrotem tendencji. W 1971 roku Peter Bogdanovich nakręcił stylizowany na dawne produkcje "Ostatni seans filmowy", który niespodziewanie odniósł wielki sukces frekwencyjny i rozpoczął tym samym szaleństwo na modę retro w kinie amerykańskim. Dla Hollywood, które przeżywało wtedy wyraźną bessę, był to przede wszystkim sposób na odzyskanie utraconej pozycji (również finansowej).

Wśród deszczu filmów retro, który spadł wówczas na kina, niewiele było tak udanych obrazów jak "Żądło" GEORGE'A ROYA HILLA. Doceniła to amerykańska Akademia Filmowa nagradzając je siedmioma Oskarami, m.in. za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Furorę zrobiła też znakomita, świetnie wystylizowana muzyka czarnoskórego króla ragtime'u Scotta Joplina. Natomiast postacie dwóch głównych gangsterów, brawurowo zagrane przez Roberta Redforda i Paula Newmana, przeszły do historii kina jako para najlepszych filmowych oszustów wszechczasów. I rzeczywiście, ich kreacje to niewątpliwie jeden z największych atutów filmu. Podobny sukces odnieśli zresztą już wcześniej na planie również nagrodzonego Oskarami "Butch Cassidy i Sundance Kid", którego reżyserem był nie kto inny jak George Roy Hill. W 1983 roku scenarzysta "Żądła" David S. Ward, zachęcony poprzednim sukcesem napisał dalszy ciąg przygód słynnych oszustów "Żądło II" (wyreżyserowany przez Jeremy'ego Paula Kagana), ale film - znacznie odbiegający klasą od dzieła Hilla - nie zdobył sobie uznania u publiczności.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...