Ale kino+
alekino+
Film. ŻĄDZA WŁADZY

ŻĄDZA WŁADZY

Power
dramat obyczajowy, USA, 1986, 106 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Denzel Washington, Gene Hackman, Julie Christie, Richard Gere
Premiera w Ale kino+: 14.09.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 301 miejsce w rankingu
ŻĄDZA WŁADZY
1
2

Film wytrawnego mistrza Sidneya Lumeta to gorzkie i pozbawione złudzeń spojrzenie na kulisy amerykańskiej demokracji, w której ważniejszy od politycznych programów i idei staje medialny wizerunek i socjotechniczne manipulacje.

Pete St. John (Richard Gere) jest specjalistą od zdobywania władzy. Pracuje jako doradca i konsultant polityków. Planuje kampanie wyborcze, opracowuje wizerunki medialne kandydatów na ważne stanowiska, pomaga odzyskać prominentom utraconą popularność. W tej branży wszystkie chwyty są dozwolone - pod warunkiem, że przynoszą korzyść. St. John uchodzi za mistrza w swoim fachu. Z równą skutecznością potrafi podreperować reputację południowoamerykańskiego dyktatora, wprowadzić swego klienta do Senatu USA lub zdobyć dla kogoś innego stanowisko gubernatora stanowego. Wszystko jest kwestią pieniędzy oraz odpowiednich technik i strategii. Bogaty, zachwycony własną zręcznością i potwornie zapracowany St. John nie ma nawet czasu zauważyć jak bardzo stał się cyniczny i amoralny. Chwila opamiętania przychodzi kiedy polityczny strateg trafia na gracza jeszcze bardziej bezwzględnego i większym stopniu pozbawionego skrupułów. St. John nie potrafi jednak przeciwstawić się systemowi, którego jest przecież nie tylko częścią lecz również jednym z najzdolniejszych współtwórców.

W 1976 r. SIDNEY LUMET zrealizował "Sieć" - demaskatorski obraz odsłaniający mechanizmy rządzące amerykańską telewizją. "Żądza władzy" to film pomyślany w podobny sposób; tym razem reżyser zabiera nas za kulisy świata polityki. Reżyser nie pozostawia złudzeń; ten świat to teatr odgrywany na użytek wyborców. Opinia publiczna skupia się zazwyczaj na aktorach wyborczego spektaklu, czyli na politykach. Lumet bardziej interesuje się ludźmi którzy pozostają w cieniu, ale często posiadają decydujący wpływ na bieg wydarzeń. To ludzie pokroju bohatera "Żądzy władzy", Pete'a St. Johna - technicy polityczni, spece od kreowania publicznego wizerunku i manipulowania opinią publiczną. Lumet sugeruje, że to właśnie oni posiadają realną władzę - pytanie tylko czy cynizm i brak moralnych hamulców to dość, by udźwignąć jej brzemię.

W "Żądzy władzy" znany z doskonałej pracy z aktorami Lumet bezbłędnie wykorzystuje talent odtwarzającego głównego bohatera Richarda Gere'a. Równie przekonywujące są postaci drugoplanowe, między innymi grany przez Gene'a Hackmana kolega po fachu i dawny mentor Pete'a St. Johna oraz kreowany przez Denzela Washingtona młody, ambitny lobbysta, który udowodni bohaterowi, że nawet najlepszy gracz musi trafić w końcu na jeszcze ambitniejszego i ostrzejszego zawodnika. Osią fabularną filmu Lumeta jest intryga związana z walką o wakujący fotel senatorski, ale "Żądza władzy" ma luźną strukturę; ważniejsze od rozwoju głównego wątku są tu soczyste epizody, socjologiczne obserwacje, detale i mistrzowsko nakreślone postaci. Podobnie jak niektóre obrazy Roberta Altmana (by wspomnieć "Gracza" czy "Pret-a-porter") "Żądza władzy" jest przede wszystkim portretem pewnego zamkniętego i rządzącego się specyficznymi regułami środowiska. Lumet jest przy tym daleki od moralizowania, nie próbuje oceniać świata, który przedstawia. "Żądza władzy" jest raczej trzeźwą i cierpką diagnozą tendencji panujących we współczesnym życiu politycznym - tendencji, które jak pesymistycznie sugeruje reżyser, mogą się tylko pogłębiać.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...