Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues

Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues

Miss Fisher's Murder Mysteries: Cocaine Blues
serial kryminalny, Australia, 2012, 57 min.
reżyseria: Tony Tilse
obsada: Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Miranda Otto, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 3.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 104 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues

Pierwsze śledztwo panny Phryne Fisher. Młoda, wyzwolona i błyskotliwa australijska detektyw będzie rozwiązywać zagadki kryminalne w ogarniętym gorączką jazzu Melbourne lat 20.

Panna Phryne Fisher (Essie Davis) mogąc wreszcie skorzystać z funduszu powierniczego pozostawionego przez babcię, nie zastanawia się długo. Zostawia rodzinę, wraz z jej skomplikowanymi relacjami, i wraca tam, gdzie się urodziła. Po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii stawia stopę w porcie w Melbourne wolna od rodzinnych ograniczeń, w świecie ogarniętym przez gorączkę jazzu, rozrywek i namiętności. Niedługo po zameldowaniu się w Hotelu Windsor angażuje się w pierwsze śledztwo. Na horyzoncie pojawiają się także nowi znajomi: zabójczo przystojny rosyjski tancerz Sasha De Lisse (Kristof Piechocki), detektyw australijskiej policji Jack Robinson (Nathan Page) oraz pokojówka Dot (Ashleigh Cummings).

Phryne Fisher to postać z popularnej serii powieści detektywistycznych autorstwa Kerry Greenwood. Pisarka podjęła drobiazgowe studia nad historią Melbourne, by wiarygodnie oddać pulsującą muzyką atmosferę miasta w latach 20. Realia książki znalazły wierne odzwierciedlenie w serialowej ekranizacji. Większość rekwizytów wykorzystanych w poszczególnych odcinkach to oryginalne, kunsztownie wykonane przedmioty z epoki jazzu i rodzącej się motoryzacji.

O książkowej bohaterce Kerry Greenwood mówi: "Postanowiłam stworzyć kobiecą postać i uczynić ją równie wyzwoloną jak męscy bohaterowie po to, aby sprawdzić, co zrobi". Phryne Fisher jest kobietą nowoczesną, umie prowadzić samochód i latać samolotem. Pełna seksapilu, nie boi się uwodzić mężczyzn. Choć jest zamożna i należy do kręgów miejscowej socjety, sercem pozostaje po stronie biednych i mniej uprzywilejowanych, przede wszystkim kobiet. "Phryne naprawdę troszczy się o kobiety, ale kocha mężczyzn. Jest kochanką i wojowniczką" - tak o granej przez siebie postaci mówi aktorka Essie Davis.

W odcinku "Kokainowy Blues" gościnnie wystąpiła Miranda Otto. Ta australijska aktorka znana jest miedzy innymi z roli Eowyny w trylogii Petera Jacksona "Władca pierścieni", czy z głównej roli w filmie Agnieszki Holland "Julia wraca do domu". Do roli przystojnego Rosjanina, Sashy De Lisse zaangażowano urodzonego w Gdańsku Kristofa Piechockiego.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w pociągu do Ballarat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w porcie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w Zielonym Młynie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kolor krwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo na Montparnasse
Zagadki kryminalne panny Fisher: W świecie bajek
Zagadki kryminalne panny Fisher: Królowa kwiatów
Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew i cyrk
Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności
Zagadki kryminalne panny Fisher: Klątwa króla
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...