Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka

Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka

Miss Fisher's Murder Mysteries Raisins and Almonds
serial kryminalny, Australia, 2012, 50 min.
reżyseria: David Caesar
obsada: Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 17.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 215 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka

Morderstwo dokonane w orientalnej dzielnicy Melbourne wtajemniczy detektyw Phryne Fisher w arkana alchemii.

W księgarni na Rynku Wschodnim (Eastern Market) w Melbourne znaleziono zwłoki otrutego młodzieńca. Niesłusznie zaaresztowana zostaje Sylvia Leigh (Kat Stewart). By rozwikłać zagadkę, Phryne Fisher (Essie Davis) wkroczy w egzotyczny świat dzielnicy żydowskiej, alchemii, trucizn i tajemnic. Jedną z najciekawszych będzie niezwykle pociągający Simon Abrahams (Tim Draxl). Do rozwiązania zagadki przyda się jak zwykle pomoc sprawdzonej i niezastąpionej ekipy: między innymi pokojówki Dot (Ashleigh Cummings) i detektywa Jacka Robinsona (Nathan Page).

Eastern Market w Melbourne miał być rynkiem, jakich wiele. Takim, na którym mieszkańcy miasta zaopatrują się w świeże warzywa i owoce. W końcu lat 70. XIX wieku intensywnie rozwijająca się metropolia stworzyła konkurencję w postaci logistycznie lepiej przygotowanego Queen Victoria Market. Eastern Market nie zniknął a zmienił charakter i klientelę, stając się mekką poszukiwaczy przygód i oferentów takich usług, jak wypychanie zwierząt czy wróżenie z ręki. Ostatecznie egzotyczną atrakcję miasta zburzono w latach 60. XX wieku. Autorka serii o pannie Fisher, Kerry Greenwood, podjęła drobiazgowe studia historyczne, by w swoich powieściach wskrzesić klimat i atmosferę tego miejsca i czasu.

Jednym ze stałych bohaterów serii "Zagadki kryminalne panny Fisher" jest detektyw Jack Robinson. Doświadczony na wojnie, ma niezachwiane zasady moralne i błyskotliwy intelekt. A pulsujące pod powierzchnią erotyczne napięcie, jakie rodzi się między Jackiem i Phryne, jest jednym z wątków serialu. Do tej roli producenci zaangażowali Nathana Page'a. Aktor wystąpił w wielu telewizyjnych produkcjach z Antypodów oraz w kilku interesujących projektach kinowych, między innymi w prezentowanym w konkursie głównym w Cannes filmie Julii Leigh "Sleeping Beauty" oraz w "Moich chłopcach". Autorem tego ostatniego jest Scott Hicks, który w 1996 roku zaprezentował film biograficzny, "Blask".

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w pociągu do Ballarat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w porcie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w Zielonym Młynie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kolor krwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo na Montparnasse
Zagadki kryminalne panny Fisher: W świecie bajek
Zagadki kryminalne panny Fisher: Królowa kwiatów
Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew i cyrk
Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności
Zagadki kryminalne panny Fisher: Klątwa króla
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...