Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo pod jemiołą

Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo pod jemiołą

Miss Fisher's Murder Mysteries S2 Ep 13: Murder Under the Mistletoe
serial kryminalny, Australia, 2013, 55 min.
reżyseria: Tony Tilse
obsada: Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 16.03.2014 r.
5.00
343
15 głosy | 26 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo pod jemiołą

Ostatni odcinek drugiej serii o przygodach panny Fisher rozgrywa się podczas świąt Bożego Narodzenia.

Phryne, Dot i doktor Mac wraz z ciotką Prudence i przyjaciółmi jadą do malowniczej chatki świętować Boże Narodzenie. Wkrótce jednak ich radość psuje śmierć jednego z mieszkańców domu, porażonego prądem podczas wieszania świątecznych lampek. Gdy kolejne osoby zaczynają ginąć, Phrynie i Jack rozpoczynają dochodzenie. Jakby tego było mało, spore opady śniegu i zawieje odcinają wszelkie drogi i wszyscy pozostają uwięzieni w domu. A wraz z nimi morderca. Kto nim jest? Phrynie i Jack robią wszystko, aby jak najszybciej ująć sprawcę i przywrócić radość świąt Bożego Narodzenia.

O SERIALU Phryne Fisher to postać z serii powieści detektywistycznych autorstwa Kerry Greenwood. Pisarka podjęła drobiazgowe studia nad historią Melbourne, by wiarygodnie oddać pulsującą muzyką atmosferę miasta w latach 20. Realia książki znalazły wierne odzwierciedlenie w serialowej ekranizacji. Większość rekwizytów wykorzystanych w poszczególnych odcinkach to oryginalne, kunsztownie wykonane przedmioty z epoki jazzu i rodzącej się motoryzacji.

O książkowej bohaterce Kerry Greenwood powiedziała: "Postanowiłam stworzyć kobiecą postać i uczynić ją równie wyzwoloną jak męscy bohaterowie po to, aby sprawdzić, co zrobi". Phryne Fisher jest kobietą nowoczesną, umie prowadzić samochód i latać samolotem. Pełna seksapilu, nie boi się uwodzić mężczyzn. Choć jest zamożna i należy do kręgów miejscowej socjety, sercem pozostaje po stronie biednych i mniej uprzywilejowanych, przede wszystkim kobiet. "Phryne naprawdę troszczy się o kobiety, ale kocha mężczyzn. Jest kochanką i wojowniczką" - tak o granej przez siebie postaci mówi aktorka Essie Davis.

Stylowe, australijskie "Zagadki kryminalne panny Fisher" wpisują się w nurt seriali kostiumowych, reprezentowanych w ostatnich latach przez takie tytuły, jak: "Downton Abbey", "Upstairs, Downstairs" czy "Zakazane imperium". Łączy je fascynacja niepowtarzalnym klimatem międzywojnia i umiejętność poruszania tematów współczesnych poprzez kostium. Wcielająca się w rolę młodej detektyw Essie Davis znana jest m.in. z ról w filmach "Matrix Reaktywacja" oraz "Matrix Rewolucje". Ma na koncie także występ u Baza Luhrmanna w "Australii" oraz w "Dziewczynie z perłą" Petera Webbera.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher 2
Zagadki kryminalne panny Fisher: Skandaliczny mord
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć puka do drzwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Skrzynia umarlaka
Zagadki kryminalne panny Fisher: Ciężar ponad siły
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo a la mode
Zagadki kryminalne panny Fisher: Powieszony kat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew na kierownicy
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew Joanny Szalonej
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo mimo woli
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w winnicy
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć na antenie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Tajemnica klasztoru
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...