Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Skandaliczny mord

Zagadki kryminalne panny Fisher: Skandaliczny mord

Miss Fisher's Murder Mysteries S2 Ep 1: Murder Most Scandalous
serial kryminalny, Australia, 2013, 55 min.
reżyseria: Tony Tilse
obsada: Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 2.02.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Skandaliczny mord

Były teść detektywa Jacka Robinsona (Nathan Page), komisarz George Sanderson, zostaje oskarżony o morderstwo prostytutki.

Jack za wszelką cenę chce oczyścić dobre imię George'a. Prosi też Phryne Fisher, aby wyjątkowo nie mieszała się w tę sprawę, gdyż dotyczy ona dawnego życia Jacka - w tym również jego ex-żony, Rosie. Jednak panna Fisher nie byłaby sobą, gdyby odpuściła udział w śledztwie. Wkrótce zaangażuje się w sprawę, a działając pod przykrywką odtańczy w klubie dla panów swój słynny taniec z wachlarzem...

Sezon 2 rozpoczyna się w momencie, gdy były teść detektywa Jacka Robinsona (Nathan Page), komisarz George Sanderson, zostaje oskarżony o morderstwo prostytutki. Jack za wszelką cenę będzie chciał oczyścić dobre imię George'a. W śledztwo wmiesza się oczywiście panna Fisher. W kolejnych odcinkach zaangażuje się też m.in. w śledztwo w sprawie morderstwa popełnionego w szeregach lokalnej drużyny footballowej i na Festiwalu Wina, poprowadzi także dochodzenia w sprawie śmierci kierowcy z Wiktoriańskiego Klubu Automobilowego i uniwersyteckiego profesora.

O SERIALU Phryne Fisher to postać z serii powieści detektywistycznych autorstwa Kerry Greenwood. Pisarka podjęła drobiazgowe studia nad historią Melbourne, by wiarygodnie oddać pulsującą muzyką atmosferę miasta w latach 20. Realia książki znalazły wierne odzwierciedlenie w serialowej ekranizacji. Większość rekwizytów wykorzystanych w poszczególnych odcinkach to oryginalne, kunsztownie wykonane przedmioty z epoki jazzu i rodzącej się motoryzacji.

O książkowej bohaterce Kerry Greenwood powiedziała: "Postanowiłam stworzyć kobiecą postać i uczynić ją równie wyzwoloną jak męscy bohaterowie po to, aby sprawdzić, co zrobi". Phryne Fisher jest kobietą nowoczesną, umie prowadzić samochód i latać samolotem. Pełna seksapilu, nie boi się uwodzić mężczyzn. Choć jest zamożna i należy do kręgów miejscowej socjety, sercem pozostaje po stronie biednych i mniej uprzywilejowanych, przede wszystkim kobiet. "Phryne naprawdę troszczy się o kobiety, ale kocha mężczyzn. Jest kochanką i wojowniczką" - tak o granej przez siebie postaci mówi aktorka Essie Davis.

Stylowe, australijskie "Zagadki kryminalne panny Fisher" wpisują się w nurt seriali kostiumowych, reprezentowanych w ostatnich latach przez takie tytuły, jak: "Downton Abbey", "Upstairs, Downstairs" czy "Zakazane imperium". Łączy je fascynacja niepowtarzalnym klimatem międzywojnia i umiejętność poruszania tematów współczesnych poprzez kostium. Wcielająca się w rolę młodej detektyw Essie Davis znana jest m.in. z ról w filmach "Matrix Reaktywacja" oraz "Matrix Rewolucje". Ma na koncie także występ u Baza Luhrmanna w "Australii" oraz w "Dziewczynie z perłą" Petera Webbera.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher 2
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć puka do drzwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Skrzynia umarlaka
Zagadki kryminalne panny Fisher: Ciężar ponad siły
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo a la mode
Zagadki kryminalne panny Fisher: Powieszony kat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew na kierownicy
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew Joanny Szalonej
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo mimo woli
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w winnicy
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć na antenie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Tajemnica klasztoru
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo pod jemiołą
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...