Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu

Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu

Miss Fisher's Murder Mysteries: Death by Miss Adventure
serial kryminalny, Australia, 2012, 52 min.
reżyseria: Daina Reid
obsada: Ashleigh Cummings, Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 1.07.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 410 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu

Przypadkowa ofiara czy ktoś celowo pozbył się pracownicy fabryki? W dziesiątym odcinku "Zagadek kryminalnych panny Fisher" tytułowa bohaterka, z pomocą niezawodnej pokojówki Dot, bada sprawę ryzykując własnym życiem.

W australijskiej fabryce w tajemniczy sposób ginie młoda pracownica. Czuła na kobiece problemy detektyw Phryne Fisher (Essie Davis) przeczuwa, że w sprawie kryje się coś więcej, niż nieszczęśliwy wypadek. Wysyła do fabryki swoją zaufaną pokojówkę i przyjaciółkę Dot (Ashleigh Cummings), by od wewnątrz przyjrzała się sytuacji w zakładzie. Czy kobiety rozwikłają zagadkę? Czy zdołają zapobiec dalszym śmierciom?

Trzynastoodcinkowy serial "Zagadek kryminalnych panny Fisher" powstał na podstawie cyklu powieści australijskiej pisarki, Kerry Greenwood. Główną rolę, Phryne Fisher, odtwarza Essie Davis, znana między innymi z epickiego filmu Baza Luhrmanna "Australia". Na planie filmowym aktorka bardzo zaprzyjaźniła się z postacią i w wywiadzie dla publikowanego w Melbourne "The Age" mówiła: "Phryne jest świetna. Jest jak Indiana Jones, tylko w lepszych ciuchach". To niezwykle trafne określenie, szczególnie, że jednym z bohaterów serii jest tak naprawdę doskonale skomponowana garderoba panny Fisher.

Marion Boyce, kostiumografka pracująca przy produkcji serialu zdradziła, że dla samej Phryne przygotowano aż 120 kostiumów, w tym bieliznę nocną, suknie "na co dzień" i przepiękne stroje wieczorowe. Część z nich to wypożyczone od kolekcjonerów oryginały z epoki. Boyce podkreśla, że lata 20. i 30. stanowiły niezwykle ważną cezurę w historii mody. Kobiety pozbawione w czasie wojny i tuż po niej męskiej opieki musiały zająć się domem i iść do pracy. Przeobrażeniom uległy nie tylko stereotypy, co kobietom wypada robić, ale także ich garderoba. Stopniowo zaczęły nosić wygodniejsze i łatwiejsze do ubrania suknie oraz, wzbudzające wiele emocji i wzburzenia, spodnie. Marion Boyce przygotowując kostiumy na potrzeby "Zagadek kryminalnych panny Fisher" wnikliwie badała modę z epoki, ciesząc się na myśl o wyzwaniu, jakie stanowi dla kostiumografa ubranie atrakcyjnej panny detektyw. To przecież kobieta, która nie tylko służyła w wojsku, ale też, choć pochodzi z niezbyt zamożnej rodziny, porusza się wśród paryskiej bohemy i bryluje w australijskich wyższych sferach.

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w pociągu do Ballarat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w porcie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w Zielonym Młynie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kolor krwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo na Montparnasse
Zagadki kryminalne panny Fisher: W świecie bajek
Zagadki kryminalne panny Fisher: Królowa kwiatów
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew i cyrk
Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności
Zagadki kryminalne panny Fisher: Klątwa króla
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...