Ale kino+
alekino+
Film. Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności

Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności

Miss Fisher's Murder Mysteries: Murder in the Dark
serial kryminalny, Australia, 2012, 53 min.
reżyseria: Tony Tilse
obsada: Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Nathan Page
Premiera w Ale kino+: 8.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 124 miejsce w rankingu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Zabójstwo w ciemności

W przedostatnim, dwunastym odcinku australijskiego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher" na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości detektyw Phryne Fisher. W roli jej ciotki Prudence, zdobywczyni nagrody BAFTA Miriam Margolyes.

Gdy tuż przed przyjęciem kostiumowym młoda dziewczyna topi się w fontannie na podwórzu domu ciotki Prudence (Miriam Margolyes), cień podejrzenia pada na wszystkich domowników, w tym na kuzynki panny Fisher (Essie Davis). Śmierć dziewczyny sprawia, że powracają trudne wspomnienia, a Phryne zastanawia się, czy wiele lat temu, jeszcze w Wielkiej Brytanii nie popełniła strasznego błędu. Czy to rzeczywiście Murdoch Foyle (Nicholas Bell) jest prawdziwym porywaczem jej ukochanej siostry Janey?

Serial "Zagadki kryminalne panny Fisher" to telewizyjna adaptacja cyklu powieści stworzonych przez urodzoną na przedmieściach Melbourne Kerry Greenwood. Saga składa się z prawie dwudziestu tomów, a ponieważ śledztwa pięknej i błyskotliwej detektyw zyskały spore grono miłośników w wielu krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, autorka zapowiada kolejne. Areną wydarzeń jest przede wszystkim wibrujące jazzem Melbourne lat 20. By wiernie oddać atmosferę tamtych lat i nastrój miasta, przed rozpoczęciem pisania każdej części cyklu, Greenwood podejmowała badania źródłowe. Przyznaje się do korzystania z różnych archiwów, ale za najważniejsze źródło wiedzy o tym, co poruszało, interesowało, czy bawiło ówczesnych mieszkańców uważa prasę i policyjne raporty z tamtego okresu. Jak mówi pisarka: "Phryne, jak Afrodyta, powstała z oceanu faktów i informacji" zebranych z tych właśnie źródeł. Tymczasem nowe tomy o losach panny Fisher nadchodzą. W ich przygotowaniu pomogły autorce historyczne materiały "Ruchu Bezrobotnych Kobiet" (Unemployed Womens' Movement), domów publicznych w Melbourne i akta Zakonu Abbotsford.

W rolę Phryne Fisher wciela się fantastyczna Essie Davis, o której Kerry Greenwood powiedziała: "Jest idealna, ona wygląda jak Phryne, a co ważniejsze ona brzmi i porusza się jak Phryne!".

ODCINKI

Zagadki kryminalne panny Fisher
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kokainowy Blues
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w pociągu do Ballarat
Zagadki kryminalne panny Fisher: Śmierć w porcie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo w Zielonym Młynie
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kołysanka
Zagadki kryminalne panny Fisher: Kolor krwi
Zagadki kryminalne panny Fisher: Morderstwo na Montparnasse
Zagadki kryminalne panny Fisher: W świecie bajek
Zagadki kryminalne panny Fisher: Królowa kwiatów
Zagadki kryminalne panny Fisher: Wyrok losu
Zagadki kryminalne panny Fisher: Krew i cyrk
Zagadki kryminalne panny Fisher: Klątwa króla
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...