Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZAGINIONE

ZAGINIONE

The Missing
western, USA, 2003, 132 min.
reżyseria: Ron Howard
obsada: Cate Blanchett, Evan Rachel Wood, Tommy Lee Jones, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 9.10.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu
ZAGINIONE

Dwa lata po sukcesie "Pięknego umysłu" Ron Howard konstruuje porażająco piękny, zawieszony między westernem a thrillerem film z mistrzowskimi rolami Cate Blanchett i Tommy'ego Lee Jonesa.

Nowy Meksyk, 1885 rok. Maggie Gilkeson (Cate Blanchett) przez lata samotności w trudnych warunkach wypracowała własny, niezależny styl życia. Wychowuje dwie córki: nastoletnią już Lilly (Evan Rachel Wood) i młodszą od niej Dot (Jenna Boyd). Żeby godnie żyć, pracuje na kilku "etatach" - uprawia ziemię, prowadzi farmę, ale pomaga też ludziom jako lekarka. Pewnego dnia jej uporządkowaną codzienność zakłóca nieoczekiwana wizyta jej ojca, Jonesa (Tommy Lee Jones). Ten 20 lat temu porzucił rodzinę, żeby dołączyć do plemienia Apaczy. Kiedy wraca, aby pojednać się z córką, zostaje przez nią odtrącony. Ale za jakiś czas rodzinę Maggie spotyka tragedia. Lilly zostaje porwana przez bandę indiańskich dezerterów z amerykańskiej armii, na której czele stoi nieobliczalny Pesh-Chidina (Eric Schweig). Bandyci porywają nastoletnie dziewczęta, żeby sprzedawać je w Meksyku jako niewolnice. Maggie wie, że jeśli porywacze przekroczą meksykańską granicę, szanse na odzyskanie Lilly będą nikłe. Dlatego, wbrew własnej dumie i zranionym uczuciom, zwraca się o pomoc do swojego ojca.

Pokazywane w konkursie głównym w Berlinie "Zaginione" RONA HOWARDA, twórcy "Pięknego umysłu" i "Frost/Nixon", to niecodzienny rodzinny dramat, który w tej samej mierze czerpie z thrillera, co z westernu. To także niezwykły popis znakomitego aktorstwa w wydaniu Tommy'ego Lee Jonesa i Cate Blanchett - napięcie między granymi przez nich postaciami jest niemal tak samo emocjonujące, jak wątek porwania i pościgu. Tommy Lee Jones przygotowując się do roli odkrył fascynującą kulturę Apaczów i na plan trafił już z rozległą wiedzą na temat ich historii, wierzeń, języka i tradycji. Przed rozpoczęciem zdjęć producenci umożliwili mu też spotkanie ze starszyzną plemienną, co - jak twierdził później sam aktor - pozwoliło mu lepiej rozumieć wybór granego przez niego bohatera. Blanchett z kolei, żeby wiarygodnie zagrać Maggie Gilkeson, dotarła do relacji i pamiętników pierwszych kobiet-pionierek na Dzikim Zachodzie. "Życie na granicy znanego i nieznanego, surowa podróż w zupełnie obce tereny sprawiły, że te kobiety nabywały niesłychanej życiowej mądrości. Byłam zafascynowana ich wytrzymałością, ale widziałam też, że mimo fizycznej siły i przyzwyczajenia do arcytrudnych warunków, w głębi wciąż pozostawały bardzo kobiece. Dlatego chciałam, żeby po mojej bohaterce było widać, że lepiej radzi sobie z fizycznymi wyzwaniami, niż z psychologicznymi trudnościami" - mówiła Blanchett. Najbardziej karkołomnym wyzwaniem okazał się jednak odważny pomysł Rona Howarda, aby w filmie niektórzy bohaterowie mówili językiem Chiricahua, jednym z dialektów wykorzystywanych przez Apaczów. Aktorów, m.in. Tommy'ego Lee Jonesa, przygotowywali konsultanci Elbys Hugar i Berle Kanseah, należący do starszyzny Chiricahua, ale również profesor Scott Rushforth, specjalizujący się w językach rdzennej ludności Ameryki. "Ogromnie się cieszę ze współpracy z Elbys, Berle i Scottem" - komentował dumny Howard - "Zależało nam szczególnie na pomocy ze strony Elbys, której przodkami byli sławni przywódcy Apaczów. Jej dziadek, Cochise, do dziś znany jest jako wielki, ale okryty złą sławą wojownik, a prapradziadek, Naiche, wraz z lepiej znanym Geronimo, stał na czele grupy Chiricahua, która przez wiele lat wymykała się siłom zbrojnym".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...