Ale kino+
alekino+
Film. ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM

ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM

Play It Again, Sam
komedia, USA, 1972, 85 min.
reżyseria: Herbert Ross
obsada: Diane Keaton, Jerry Lacy, Tony Roberts, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 25.08.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 739 miejsce w rankingu

Woody Allen oraz Diane Keaton, jego ówczesna partnerka i muza, w ekranizacji sztuki samego Allena, o miłości do filmu, fascynacji ekranowymi romansami i bezskutecznych próbach wcielenia ideału w życie.

Choć żaden z jego filmów nie stał się przebojem kasowym, trudno wyobrazić sobie dziś kino bez Woody'ego Allena. Prześmiewca-erotoman, jak zwykło się o nim mówić, ma już na koncie dwa Oscary (żadnego nie odebrał), dwie nagrody w Berlinie, nagrodę FIPRESCI w Cannes i dwie nagrody (w tym za całokształt pracy) w Wenecji. Mimo skończonych 72 lat nie przestaje kręcić filmów - i nie traci formy.

Choć "Zagraj to jeszcze raz, Sam" wyreżyserował, zamiast twórcy "Anie Hall", HERBERT ROSS, reżyser nagrodzonego Złotym Globem "Punktu zwrotnego" (1977), z oczywistych względów film jest na wskroś allenowski. Autor sztuki i opartego na niej scenariusza, Woody Allen wciela się tu również w główną postać Allana Felixa. Jest neurotycznym - jak zwykle u Allena - krytykiem filmowym, zakochanym w "Casablance" i nieudolnie naśladującym Humpreya Bogarta. Po rozstaniu z żoną bezskutecznie próbuje zaleczyć rany. Pomóc mają mu w tym przyjaciele, Dick (Tony Roberts) i jego żona Linda (Diane Keaton). O romantyczną miłość jednak coraz trudniej, więc kolejne randki Allana nie przynoszą żadnego pokrzepienia dla uczuć. Wreszcie nieokrzesany krytyk odkrywa, że już stracił dla kogoś głowę. Na nieszczęście wybranką jest Linda, żona najlepszego przyjaciela.

"Jeśli jest gdzieś człowiek kina i teatru, który dość dokładnie odpowiada witkacowskiemu widzeniu świata i sztuki w owym konwencyjnym poplątaniu sensu i bezsensu, jest nim niewątpliwie Woody Allen" - pisał po polskiej teatralnej premierze "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Tadeusz Nyczek. W swojej sztuce, a później w scenariuszu do filmu Rossa, Allen stworzył postać, która jak - być może - nikt inny wyrasta z niezwykłego spotkania broadwayowskiego teatru i hollywoodzkiego kina. Jego Allan Felix - alter ego twórcy, nie zna prawdziwego życia: imponuje jako człowiek teatralny i filmowy, bawi jako wieczny sceptyk, neurotyk, domorosły filozof i ironista.

O "Zagraj to jeszcze raz, Sam" pisano, że jest to hołd złożony "Casablance", w której zawiera się kwintesencja kina tego okresu. Allena kino fascynowało zresztą od zawsze. Godzinami przesiadywał na wybranych seansach jako dziecko, jako dorosły - mimo braku filmowego wykształcenia - z odwagą prowadził ironiczną grę z mistrzami X Muzy i ulubionymi gatunkami. "Nie chodzi o intelektualne popisy, ale o autentyczną fascynację ruchomymi obrazkami. To dlatego przecież w okularach bohatera 'Zagraj to jeszcze raz, Sam' odbijają się sceny z 'Casablanki', a w 'Tajemnicy morderstwa na Manhattanie' w kinie wyświetlany jest 'Obywatel Kane' Wellesa" - pisał Paweł Felis na łamach "Gazety Wyborczej". Herbertowi Rossowi, byłemu baletmistrzowi i choreografowi, udało się w "Zagraj to jeszcze raz..." zachować klimat innych filmów Allena i jednocześnie spojrzeć na bohaterów naczelnego prześmiewcy Ameryki z nowej, zewnętrznej perspektywy. Doceniło to jury hiszpańskiego festiwalu Fotogramas de Plata, nagradzając obraz w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...