Ale kino+
alekino+
Film. Zaklinacz deszczu

Zaklinacz deszczu

The Rainmaker
dramat sądowy, USA, 1997, 130 min. 12
reżyseria: Francis Ford Coppola
obsada: Claire Danes, Jon Voight, Matt Damon, Mickey Rourke
Premiera w Ale kino+: 28.07.2012 r.
4.00
343
20 głosy | 270 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
13:30
niedziela7 czerwca
11:20
wtorek9 czerwca
Zaklinacz deszczu

Tytuł filmu oraz powieści, na podstawie której został nakręcony, zaczerpnięty został z zawodowego żargonu prawniczego. Oznacza adwokata, który potrafi wygrać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną sprawę.

Na miano "zaklinacza deszczu" szansę ma również Rudy Baylor (Matt Damon), młody prawnik jeszcze przed końcowymi egzaminami, który trafia do firmy adwokackiej Bruisera Stone'a (Mickey Rourke), mecenasa o wątpliwej moralności. Z powodu różnic w podejściu do zawodu prawnika drogi obu panów szybko się rozchodzą - tym bardziej, że Stone'a zatrzymuje FBI. Po zdanych egzaminach Baylor, wraz ze wspólnikiem Deckiem Shiffletem (Danny DeVito), postanawia założyć małą firmę adwokacką, a na swoją pierwszą sprawę wybiera dramatyczną historię ubogiej rodziny Blacków, której kompania ubezpieczeniowa odmówiła odszkodowania dla umierającego na białaczkę syna. Życie Rudy'ego, który całkowicie angażuje się w niezwykle zawikłany i - jak się okazuje - wielopoziomowy proces nieoczekiwanie odmienia kobieta, maltretowana przez męża Kelly (Claire Danes), której młody prawnik stara się pomóc.

"Zaklinacz deszczu" to debiutancka powieść Johna Grishama, autora nad wyraz chętnie adaptowanych na potrzeby kina bestsellerów takich jak "Firma" czy "Ława przysięgłych". W swojej ekranizacji FRANCIS FORD COPPOLA skupił się przede wszystkim na krytyce amerykańskiego systemu sądowego opowiadając historię początkującego, szlachetnego i nieco naiwnego adwokata.

W dorobku tego wybitnego reżysera "Zaklinacz deszczu" jest filmem nietypowym, dalekim od symboliki i wieloznaczności jego legendarnych obrazów, takich jak "Ojciec chrzestny" czy "Czas Apokalipsy". Sam Coppola, tłumacząc swój wybór, wielokrotnie podkreślał osobistą sympatię do powieści Grishama, a zwłaszcza do głównego bohatera - w jego postaci dostrzegł bowiem własną historię młodego, ambitnego reżysera, który chciał zrewolucjonizować Hollywood.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO


ALE KINO+ POLECA

13.20
CZWARTEK4 czerwca
Nadmiar łaski
Nadmiar łaski

Małżeństwo Lucii i Artura przechodzi poważny kryzys z powodu zdrady. Arturo opuszcza dom,…

20.10
CZWARTEK4 czerwca
Ava
Ava

13-letnia Ava spędza wakacje z matką nad Atlantykiem. Sielankową atmosferę przerywa…

00.05
CZWARTEK4 czerwca
Księżyc Jowisza
Księżyc Jowisza

Młody imigrant Aryan trafia do obozu dla uchodźców. Niespodziewanie odkrywa, że ma…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...