Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Zaklinacz deszczu

Zaklinacz deszczu

The Rainmaker
dramat sądowy, USA, 1997, 130 min.
reżyseria: Francis Ford Coppola
obsada: Claire Danes, Jon Voight, Matt Damon, Mickey Rourke
Premiera w Ale kino+: 28.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 16 miejsce w rankingu
Zaklinacz deszczu

Tytuł filmu oraz powieści, na podstawie której został nakręcony, zaczerpnięty został z zawodowego żargonu prawniczego. Oznacza adwokata, który potrafi wygrać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną sprawę.

Na miano "zaklinacza deszczu" szansę ma również Rudy Baylor (Matt Damon), młody prawnik jeszcze przed końcowymi egzaminami, który trafia do firmy adwokackiej Bruisera Stone'a (Mickey Rourke), mecenasa o wątpliwej moralności. Z powodu różnic w podejściu do zawodu prawnika drogi obu panów szybko się rozchodzą - tym bardziej, że Stone'a zatrzymuje FBI. Po zdanych egzaminach Baylor, wraz ze wspólnikiem Deckiem Shiffletem (Danny DeVito), postanawia założyć małą firmę adwokacką, a na swoją pierwszą sprawę wybiera dramatyczną historię ubogiej rodziny Blacków, której kompania ubezpieczeniowa odmówiła odszkodowania dla umierającego na białaczkę syna. Życie Rudy'ego, który całkowicie angażuje się w niezwykle zawikłany i - jak się okazuje - wielopoziomowy proces nieoczekiwanie odmienia kobieta, maltretowana przez męża Kelly (Claire Danes), której młody prawnik stara się pomóc.

"Zaklinacz deszczu" to debiutancka powieść Johna Grishama, autora nad wyraz chętnie adaptowanych na potrzeby kina bestsellerów takich jak "Firma" czy "Ława przysięgłych". W swojej ekranizacji FRANCIS FORD COPPOLA skupił się przede wszystkim na krytyce amerykańskiego systemu sądowego opowiadając historię początkującego, szlachetnego i nieco naiwnego adwokata.

W dorobku tego wybitnego reżysera "Zaklinacz deszczu" jest filmem nietypowym, dalekim od symboliki i wieloznaczności jego legendarnych obrazów, takich jak "Ojciec chrzestny" czy "Czas Apokalipsy". Sam Coppola, tłumacząc swój wybór, wielokrotnie podkreślał osobistą sympatię do powieści Grishama, a zwłaszcza do głównego bohatera - w jego postaci dostrzegł bowiem własną historię młodego, ambitnego reżysera, który chciał zrewolucjonizować Hollywood.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...