Ale kino+
alekino+
Film. Zakonnica

Zakonnica

La religieuse / The Nun
dramat, Francja/Niemcy/Belgia, 2013, 112 min.
reżyseria: Guillaume Nicloux
obsada: Isabelle Huppert, Louise Bourgoin, Martina Gedeck, Pauline Etienne, Pauline Étienne
Premiera w Ale kino+: 25.08.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu
Zakonnica

Adaptacja powieści Denisa Diderota, francuskiego pisarza i myśliciela Oświeceniowego. Film walczył o Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2013 roku, a wcielająca się w tytułową zakonnicę Pauline Étienne była nominowana do Cezara 2014 w kategorii "najbardziej obiecująca aktorka".

Francja, połowa XVIII wieku. Suzanne Simonin (Pauline Etienne) to młoda dziewczyna pochodząca z szlacheckiej rodziny. Ma przed sobą całe życie, jednak nie wie, że rodzice zaplanowali już dla niej przyszłość. Wbrew jej woli wysyłają ją do klasztoru. Suzanne nie zamierza spędzić młodości za murami i buntuje się przeciwko swojemu losowi. Jedyna osoba, która rozumie dziewczynę i stara się ją wesprzeć, jest matka przełożona. Jednak kiedy umiera, jej stanowisko zajmuje okrutna i sadystyczna siostra Christine (Louise Bourgoin), wyjątkowo wrogo nastawiona wobec Suzanne. Młoda zakonnica szybko staje się jej ofiarą, poddana zarówno przemocy psychicznej jak i fizycznej.

"Zakonnica" to adaptacja powieści Denisa Diderota, który wyraził w niej swoje zdanie na temat idei zakonów. Napisał ją w 1760 roku, jednak przez lata wstrzymywał się z wydaniem, w obawie przed cenzurą obyczajową. Nie doczekał publikacji - książka po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1796 roku, już po jego śmierci. W połowie XIX wieku jej wznowienia dwukrotnie były wstrzymywane.

Po raz pierwszy po powieść sięgnął w 1966 roku francuski reżyser i scenarzysta Jacques Rivette. Jego film uznany został przez francuską cenzurę za zbyt kontrowersyjny i antyklerykalny i przez dwa lata przeleżał na półkach. W 2013 powieść ponownie sfilmował Guillaume Nicloux, autor m.in. filmu "Porwanie Michela Houellebecqa" (2014). Jego "Zakonnica" walczyła o Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2013 roku, doceniono także Pauline Étienne, która była nominowana do Cezara 2014 w kategorii "najbardziej obiecująca aktorka".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...