Ale kino+
alekino+
Film. Zakonnica

Zakonnica

La religieuse / The Nun
dramat, Francja/Niemcy/Belgia, 2013, 112 min.
reżyseria: Guillaume Nicloux
obsada: Isabelle Huppert, Louise Bourgoin, Martina Gedeck, Pauline Etienne, Pauline Étienne
Premiera w Ale kino+: 25.08.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu
Zakonnica

Adaptacja powieści Denisa Diderota, francuskiego pisarza i myśliciela Oświeceniowego. Film walczył o Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2013 roku, a wcielająca się w tytułową zakonnicę Pauline Étienne była nominowana do Cezara 2014 w kategorii "najbardziej obiecująca aktorka".

Francja, połowa XVIII wieku. Suzanne Simonin (Pauline Etienne) to młoda dziewczyna pochodząca z szlacheckiej rodziny. Ma przed sobą całe życie, jednak nie wie, że rodzice zaplanowali już dla niej przyszłość. Wbrew jej woli wysyłają ją do klasztoru. Suzanne nie zamierza spędzić młodości za murami i buntuje się przeciwko swojemu losowi. Jedyna osoba, która rozumie dziewczynę i stara się ją wesprzeć, jest matka przełożona. Jednak kiedy umiera, jej stanowisko zajmuje okrutna i sadystyczna siostra Christine (Louise Bourgoin), wyjątkowo wrogo nastawiona wobec Suzanne. Młoda zakonnica szybko staje się jej ofiarą, poddana zarówno przemocy psychicznej jak i fizycznej.

"Zakonnica" to adaptacja powieści Denisa Diderota, który wyraził w niej swoje zdanie na temat idei zakonów. Napisał ją w 1760 roku, jednak przez lata wstrzymywał się z wydaniem, w obawie przed cenzurą obyczajową. Nie doczekał publikacji - książka po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1796 roku, już po jego śmierci. W połowie XIX wieku jej wznowienia dwukrotnie były wstrzymywane.

Po raz pierwszy po powieść sięgnął w 1966 roku francuski reżyser i scenarzysta Jacques Rivette. Jego film uznany został przez francuską cenzurę za zbyt kontrowersyjny i antyklerykalny i przez dwa lata przeleżał na półkach. W 2013 powieść ponownie sfilmował Guillaume Nicloux, autor m.in. filmu "Porwanie Michela Houellebecqa" (2014). Jego "Zakonnica" walczyła o Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2013 roku, doceniono także Pauline Étienne, która była nominowana do Cezara 2014 w kategorii "najbardziej obiecująca aktorka".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...