Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZANIM ZAPADNIE NOC

ZANIM ZAPADNIE NOC

Before Night Falls
dramat biograficzny, USA, 2000, 133 min.
reżyseria: Julian Schnabel
obsada: Andrea Di Stefano, Javier Bardem, Johnny Depp, Olivier Martinez
Premiera w Ale kino+: 29.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 528 miejsce w rankingu

Biograficzny dramat o życiu wielkiego kubańskiego poety Reinaldo Arenasa, zwolennika Castro, który stał się jego wrogiem politycznym numer jeden, niepokornego homoseksualisty i jednej z najważniejszych postaci hiszpańskojęzycznej bohemy Nowego Jorku.

Drugi film nowojorskiego malarza Juliana Schnabela opowiada historię życia kubańskiego poety i prozaika Reinaldo Arenasa (Javier Bardem), opartą na jego opublikowanych pośmiertnie wspomnieniach. Śledzimy losy artysty od czasów dzieciństwa, które w latach 40. spędził w prowincji Oriente, aż do jego śmierci w Nowym Jorku w 1990 roku.

Arenas wychowywał się w skrajnej biedzie, tylko pod opieką matki. Od dzieciństwa wyróżniał się niesamowitą wyobraźnią, której dowód pozostawił w swoich młodzieńczych poezjach. Był też gorliwym zwolennikiem Castro i kiedy skończył 16 lat przyłączył się do jego powstania. Wolność przyniesiona przez komunistów wkrótce jednak przestała go dotyczyć. Jego bezkompromisowe utwory literackie i wyzywający tryb życia (w sposób otwarty demonstrował swoją homoseksualność) doprowadziły go do więzienia, gdzie spędził dwa lata, pisząc między innymi powieść dla swoich współwięźniów. Po wyjściu na wolność przez kilkanaście lat prześladowała go policja polityczna. W końcu, w 1981 roku, opuścił Kubę i zamieszkał na Manhattanie wraz ze swoim przyjacielem Lázaro Gomesem Garrilesem (Olivier Martinez). Choć w Ameryce nigdy nie zdobył sławy i pieniędzy, przez następne 10 lat był czołową postacią hiszpańskojęzycznej kultury Nowego Jorku. Zmarł na AIDS w wieku 47 lat.

Obrazy JULIANA SCHNABELA, reżysera i współscenarzysty "Zanim zapadnie noc", można było podziwiać między innymi w filmie "The Million Dolar Hotel" Wima Wendersa. Jako reżyser filmowy Schnabel zadebiutował w 1996 roku biograficznym dramatem "Basquiat - taniec ze śmiercią", w którym opowiedział o Jean-Michelu Basquiacie - mistrzu ulicznego graffiti z kręgu Andy'ego Warhola. Za film "Zanim zapadnie noc" Schnabel otrzymał nagrodę jury na MFF w Wenecji, gdzie nagrodzono również Javiera Bardema, hiszpańskiego gwiazdora, znanego u nas z "Drżącego ciała" Pedro Almodovara, który za swoją kreację otrzymał również nominację do Oscara i Złotego Globu oraz statuetkę Independent Spirit Award. W filmie partnerowali mu Olivier Martinez ("Huzar", "Niewierna") i Johnny Depp, ale to Bardemowi krytycy przypisywali przede wszystkim sukces obrazu. Schnabel zresztą, relacjonując swoją wizję losu Arenasa, sięgnął po środki wypróbowane w poprzednim filmie: "Zanim zapadnie noc" układa się w cykl sugestywnych obrazów o poszukiwaniu tożsamości i jest zarazem interesującą próbą przełożenia słowa na wizję plastyczną. Niezwykły klimat tworzy też ciekawa ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się utwory Gustava Mahlera, Laurie Andreson, Lou Reeda i Ennio Morricone oraz oryginalnie napisana do filmu muzyka Cartera Burwella. Ten znany jest przede wszystkim ze współpracy z braćmi Coen (m.in. "Fargo", "Bracie, gdzie jesteś", "Okrucieństwo nie do przyjęcia") oraz kompozycji do filmów, Spike'a Jonze'a - "Być jak John Malkovich" i "Adaptacja".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...