Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ZAPACH PSIEJ SIERŚCI

ZAPACH PSIEJ SIERŚCI


film sensacyjny, Polska, 1981, 100 min.
reżyseria: Jan Batory
obsada: Boris Arabow, Emil Dzamdzijew, Izabella Dziarska, Roman Wilhelmi
Premiera w Ale kino+: 26.06.2007 r.
5.00
343
10 głosy | 23 miejsce w rankingu
1
2

Romans polskiego artysty i niemieckiej slawistki kończy się afera narkotykową nad Morzem Czarnym. Ekranizacja powieści zdolnego prozaika, Wojciecha Żukrowskiego.

Paweł (Roman Wilhelmi), artysta-rzeźbiarz, wyjeżdża na wczasy nad Morze Czarne. Poznaje tam młodą Niemkę (Izabella Dziarska), z którą zamieszkuje wspólnie na kempingu. Heidi jest dla niego wakacyjną przygodą, dla niej jednak Paweł jest pierwszą miłością. Wkrótce dochodzi do nieoczekiwanych wydarzeń. Z dala od brzegu Paweł znajduje zakotwiczony pojemnik z narkotykami, a zaraz po tym pojawiają się na kempingu jego właściciele. Żądają od rzeźbiarza zwrotu pojemnika, ten domaga się jednak dwustu tysięcy dolarów. Jego rozmowie z przemytnikami przysłuchuje się Heidi, która próbuje nakłonić Pawła, aby oddał bandytom narkotyki. Ten jednak nie zwraca uwagi na jej argumenty. Dla niego dziewczyna jest tylko niezobowiązującym dodatkiem do wakacji. Niedługo później Heidi znika...

"Zapach psiej sierści" to ostatni film JANA BATOREGO, reżysera, któremu sławę przyniosły takie filmy, jak "O dwóch takich, co ukradli księżyc" (z Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi w rolach głównych), "Spotkanie ze szpiegiem", "Skradziona kolekcja" czy niezwykle popularny serial "Karino" z Tadeuszem Schmidtem, Karolem Strasburgerem, Zdzisławem Maklakiewiczem i Władysławem Hańczą.

Scenariusz "Zapachu psiej sierści" opiera się na powieści Wojciecha Żukrowskiego, twórcy 164 książek wydanych łącznie w szesnastu językach, o którym Jan Giedroyc napisał kiedyś w liście: "Wojciech Żukrowski - według mego zdania - jest to największy talent nowy, jaki kraj wydał po wojnie. W kraju napadają go ze wszystkich stron, i marksiści, i starsi. Jestem z nim w korespondencji i staram się podtrzymywać Go w jego dotychczasowej linii dickensowsko-narracyjnej".

Główną rolę w filmie zagrał genialny Roman Wilhelmi, a towarzyszyła mu Izabella Dziarska, aktorka znana głównie z seriali, a prywatnie matka Sary Muldner, czyli Julki z serialu "Na dobre i na złe". Przy "Zapachu..." pracował też Jerzy Ciemnołoński, były producent filmowy, restaurator, właściciel butiku, a nawet damski krawiec, który dziś zajmuje się organizowaniem konwojów z pomocą humanitarną dla Polonii na Wschodzie. To właśnie podczas pracy nad filmem Batorego Ciemnołoński zorganizował swój pierwszy konwój. "Kręciliśmy w Bułgarii, nad Morzem Czarnym. Ciągnąłem za sobą ponad 30 samochodów z przyczepami campingowymi, które w filmie grały jako rekwizyty. Takiej wycieczki nie można nazwać inaczej niż 'konwojem'" - żartował.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...